“Don’t ever underestimate the heart of a CHAMPION”- Rudy Tomjanovich.

Фото Денис Дуковски

Денеска во Скопје сите честитки на адресата на Стефче Алушевски !

Конечно го видовме Вардар во вистинско светло, за жал на Пелистер, во најлош можен момент. Дербито во најава, не ги оправда очекувањата. Вардар беше подготвен, знаеше како и впрочем имаше повеќе расположени играчи. Тука и потсетување дека 6 од првата постава имаат освоено европска титула !

Почна натпреварот интересно, Пелистер во одбрана веќе препознатлива за него 6-0, а Вардар 5-1, и вардаровата одбрана добро ни е позната. Но оваа вторава работеше беспрекорно, во нападот бриљираа Гаџа и разбудениот Дисингер, Капитенот го имаше на сите страни а често и на подот, па да небеше расположениот и денеска одличен поготово очи в очи, Чаневски вардарци ќе ја имаа победата и многу порано.

Во 23 та минута Бабиќ на -6 состави една убава семакедонска постава, која направи за кратко серија од 4-0, но за кратко. За нотирање и фактот дека иако Пелистер долго играше 7 на 6, Вардар во ниту еден момент безмалку не се откажа од одбранат 5-1 со Дибиров напред. Момент кој можеби ќе треба да го анализираме доколку се појави и на други натпревари.

Од друга страна Бабиќ во себе препознатлив стил ротираше често и многу па на моменти имавме и хокеарски измени. Кај Пелистер одлични пред се Чаневски па потоа Граџан и Мандалиниќ.

Дека победата на Вардар беше чиста и дека како што и самиот Бабиќ напомена неговите играчи беа пред се ментално исцрпени, а можеби и неподготвени, спиејќи на крилата на двете пријателски победи лани, говори и фактот дека првото исклучување вардарци го имаа во 57 та минута.

Ова беше слатка одмазда на Алушевски кон поранешниот клуб, а можеби и најава за дуелот со Веспрем. И како што на шега Александар искоментира дека цитирам

Алушовски пак кобен за Пелистер, а башка знае и како против Веспрем 😉 ! може да се понадеваме на возбудливо осминафинале.

27.03.2021 Скопје Македонија Супер Лига

Вардар 35 Пелистер 27

Сподели на
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Се уште СВЕЖО....

ПОСЛЕДНИ 5...