Алкалоид патентира лек за Ла Риоха!

Фото РК АЛКАЛОИД Плодовите од макотрпната работа пристигнаа. Македонскиот претставник во ЛЕ, РК Алкалоид, во последното 6 коло од групната фаза дојде до својата прва победа. Историска за клубот фромиран пред само 2 години, но интересно само втора за Македонските претставници во европа годинава. Тиквеш дома во квалификациите во европскиот куп и оваа на РК […]

Фармацевтите поразени во Нови Сад

Фото РК АЛКАЛОИД Во моментите додека го пишував коментарот пристигна веста за новиот ранкинг на националните федерации. Повеќе од јасно ни беше дека Македонскиот рејтинг е во опаѓање, но искрено барам помош и информации како украинскиот рејтинг толку порасна? Нејсе, одамна е јасно дека ЕХФ е корумпирана и кусогледа федерација, а и не е многу […]

Битолски ракометни муабети

Битолската публика е одличен познавач на ракометот. Со Боб и Џаро разговараме за ракометот, за Битола, за притисокот, за амбициите. Колку чаршијата влијае на ракометните настани. Зошто ракометот е толку важен во Битола, како се станува ракометен вљубеник. Погледнете во најновиот САМО РАКОМЕТ подкаст директно од Широк Сокак од легендарниот Тач …

Битола очи в очи со ЕХФ

По незнам кој пат се чувствувам понижено патувајќи низ Македонија. Просто неможам да разберам на кого му ја дадовме Македонија овие 3 децении? Па имаат ли тие луѓе тронка совест и чест. Патиштата се срам за секој Македонец, пораз за секоја власт, црна дупка на крајот на тунелот, место светлина која ќа ја води државата […]

Главоболки за Лазаров или не ?

Фото РК Алкалоид Од дуелот во кој на сите ни беше совршено јасно дека шансите се теоретски, сепак можеме да влечеме заклучоци и поуки. Почнувам со ЕХФ. Тие дилетанти никако да се освестат. Статистиката која денеска е една од клучните алатки за правење приказни за нив сеуште е мислена именка. Па така на пример ние […]

Дали Aлкалоид може да изненади?

Фото Рк Алаклоид Во Скопје Фармацевтите го пречекуваат Данскиот хибрид, Бјерингбро Силкеборг. Данскиот клуб е основан во 2005 та година, со спојување на два клуба од истоимените градови. Тоа за нив не беше никаков хендикеп бидејќи во својата кратка историја остварија сериозни успеси. Интересно е, иако не е новост, градовите кои стојат зад клубот се […]

Николов и Начевски, потребнa е институционална поддршка за судиите

Веќе стана традиција ! Најдобрите Светски ракометни судии, наши гости. Со Славе и Џоле за актуелните состојби во Македонскиот клубски и репрезентативен ракомет, за ЕХФ, за развојот на играта и правилата. Како Македонија да го задржи високото ниво на создавање квалитетни судии. Погледнете …

8 причини зошто Ангеловски може да биде добро решение за Пелистер!

Фото РК Мултиесенс Прво, затоа што сме добри пријатели. Во светот на конекции и познанства, одамна е лицемерно да се затскриваат релациите. Второ многу позначајно од ова првото, е дека Пурино не живее од ракомет, напротив тој живее за ракометот! Сериозна предност и дистинкција од голем број ракометни глобтротери кои многу повеќе размислуваат за иднината […]

19 годишниот Петковски му го донесе првиот бод на Алкалоид !

Фото РК Алкалоид Почнувам од крајот. Александар Петковски, 19 годишното леворако крило со гол во последните секунди од натпреварот, му го донесе на РК Алкалоид првиот бод во Лигата Европа. Многу често во разговорите и анализите, коментарите и критиките, забораваме кои сме и од каде и какви услови доаѓаме. Во една прилика за да сликата […]

Едно сосема поинакво Дерби !

Фото РК Еурофарм Пелистер Дека натпреварот во предвечерието на големиот Македонски празник, помеѓу Пелистер и Вардар беше Дерби немаме сомнеж. Но дека беше исклучително различно од сите досегашни Дерби дуели имавме многу показатели. Да почнеме со ред. Вардар се пожали на болест, побара одложување, Пелистер не прифати, но ги повика навивачите да не наседнуваат на […]