КОГА ЕФТИНО ЌЕ СИ ЈА ПРОДАДЕШ КОЖАТА

Фото РК Еурофарм Пелистер Штета што натпреварите во Лига на Шампионите не се играат само едно полувреме. Да беше така ќе ја архивиравме и првата победа на битолчани. Додуша можеби резултатот ќе беше попозитивен доколку она голманчиштето од ветеран Миклер Роланд, не ја спушти ролетната. Дечково успеа да впише цели 16 одбрани за нешто повеќе […]

СИТЕ СЕЛЕКТОРИ НА МАКЕДОНИЈА

Во обид да ја возобновиме нашата стара рубрика “Catch the Match”, неколку дена по ред сеобидувам да најдам објаснување како нашиот најомилен и најуспешен спорт во нашата ни милаМакедонија го доведовме до ова дереџе. И штом некако ми дојде републиката пред очи, веднашми станува јасно дека всушност ни ракометот не може да остане имун од […]

“ФИЛЕ, ТИ БЛАГОДАРАМ”“Р.К. АЛКАЛОИД, ВИ ЧЕСТИТАМ”

Фото РК Алкалоид Текст со ДВА НАСЛОВА Некако со Филе (на јавноста познат како Виктор Христоски) ни тргна, во нашите текстови, често дани се провејуваат и мудрости (секако не мислам на наши мудрости, далеку сме ние од таакатегорија, мислам на оние народните), па така и овој пат неминовно овој текст да го почнам вотој стил. […]

Свети Ракомет. Празник на сите спортови.

Фото ЕХФ Како што кажа Виктор во еден од претходните текстови, веќе сите по малку оладени од големата пауза која ни се случи чекајки го финалниот турнир во ракомет, веќе со мислите спремни за плажа и ладно пиво некако го дочекавме најпознатиот и најпосакуваниот ракометен викенд. Лично јас, бев по малку скептик каков ракомет ќе […]

“СТАР СИ КОГА ЌЕ СЕ ОТКАЖЕШ, ДОТОГАШ СИ СПЕКТАКУЛАРЕН”

Иако беше врнежливо попладне, иако тој трети април беше прав пролетен превртлив ден, иако беше ден – ни риба ни девојка – сепак полни со елан и ентузијазам и јас и Виктор со нетрпение го очекувавме овој ден. Иако тој ден и двајцата физички па и ментално бевме целосно потрошени, после истрчани полумаратони и извозени […]

РОМАНИЈА МАКЕДОНИЈА 24:22

Фото РФМ БУКУРЕШТ Реванш бараж натпревар за пласман на светско првенство 2023 Ова беше: Натпревар кој што треба да го заборавиме брзо. И играта и резултатот. Се паметат оние од Скопје. И играта и резултатот. Натпревар кој што можеби ќе си го памети само Атанасијевиќ. Си го постигна својот деби гол за А селекција, па […]

Влијанието и еволуцијата на темпото !

Пренесуваме во целост еден од серијата написи на аналитичарот на податоци и новинар, Џулијан Рукс за употребата на технологијата и податоците на ЕХФ ЕУРО 2022 година за мажи. Сè уште се свежи сеќавањата за тоа како Шведска ја победи Шпанија во финалето на ЕХФ ЕУРО 2022 за мажи. Барајќи причини како и зошто тимот на […]

БАБИЌ ГО ПОЛОЖИ КОЛОКВИУМОТ, НО НЕ И ИСПИТОТ

Вечерва текстов го пишував додека паралелно одеше и натпреварот Спортинг – Пелистер. И имав сосема друг текст, ама за жал Бабиќ повторно ми отвори дупла работа. Морав се да менувам од корен. Вечерва тој од мене доби оценка двојка. Иако искрено оценката до 48 минута му беше чиста петка. Дури и првичниот наслов “Бабиќ дипломираше” […]

Ο ΝΕΟΣ ΠΕΛΙΣΤΕΡΟΣ

Ете го видовме и тоа чудо. Додуша чудо имаше и пред натпреварот кога Бабиќ ја смени реториката, па од жалопојките дека “буџетот е тој”, дека “играчите се тие кои што се “ и сето тоа еднакво на “не барајте и не очекувајте многу од мене”, се помина на изјави од типот “Грците ќе удрат во […]

Во градот на саламите (кон PICK SZEGED – ВАРДАР)

Како беше порано. Доколку некој што себеси се смета дека е љубител на ракометот, а е од Македонија, или поточно кажано се смета дека е поддржувач на Вардар, сака да си ја само тестира својата верност кон овој клуб, доволно е да се сети на мечот Вардар – Пик Сегед, таму некаде во април, 2019 […]