Дали Aлкалоид може да изненади?

Фото Рк Алаклоид Во Скопје Фармацевтите го пречекуваат Данскиот хибрид, Бјерингбро Силкеборг. Данскиот клуб е основан во 2005 та година, со спојување на два клуба од истоимените градови. Тоа за нив не беше никаков хендикеп бидејќи во својата кратка историја остварија сериозни успеси. Интересно е, иако не е новост, градовите кои стојат зад клубот се […]

Двете ѕвезди Вардарови

В сабота по пауза од една година Скопските Црвено Црни повторно на, фигуративно, европска сцена. Во култната Јане ќе го пречекаат еден од најдобрите германски тимови во изминативе децении, Рајн Некар Левен. Лавовите од Мајнхајм, инаку наши редовни муштерии, овојпат тргнаа на пат без дијазепами. Овој Вардар е сосема нов тим. Долго траеше германската фрустрација, […]

Неколку сценарија за ракометниот Шампион на Македонија

Фото РК Еурофарм Пелистер Во сабота во Битола ќе се одигра најважниот натпревар оваа сезона во Македонскиот ракометен шампионат. Потребата од издвојување нај, играч, сезона, натпревар, клуб, одсекогаш создавала дополнителна тежина. Изминатиов период во различни ситуации, аналитичари, стручњаци, аматери, играчи и медиуми се обидоа да предвидат каква ќе биде разврската на оваа сезона. Во подкастот […]

Недела за потврда на Европското 2024

Фото РФМ Вортексот на незадоволството од општеството кое ние самите го создадовме, или дозволивме да е вакво, често не вовлекува во ситуации во кои прстот го вперуваме кон погрешна точка. На примерот од неуспехот на женската ракометна репрезентација, виновен е селекторот и случајот е затворен. Не, не, имам теза и ќе ја објавам следната недела. […]

Една сезона Два натпревари, Првиот …

Денес официјално започнува пролет, започнуваат и елиминациските дуелите во Лигата на Шампиони, но тоа што е во фокусот на Македонската ракометна јавност е дуелот во недела. Во Скопје пристигаат Битолчани. Вардар против Пелистер, во потрага по одговори. Кој во каква кондиција е, кој со какви желби е и кој е подготвен за титула? Климаксот на […]

СИТЕ СЕЛЕКТОРИ НА МАКЕДОНИЈА

Во обид да ја возобновиме нашата стара рубрика “Catch the Match”, неколку дена по ред сеобидувам да најдам објаснување како нашиот најомилен и најуспешен спорт во нашата ни милаМакедонија го доведовме до ова дереџе. И штом некако ми дојде републиката пред очи, веднашми станува јасно дека всушност ни ракометот не може да остане имун од […]

МАКЕДОНИЈА – НОРВЕШКА!

Фото РФМ Во блокот посветен на викинзите, само неколку забелешки. Минутите, сепак за Македонија. Норвешка е екипата од нашата група со највисок рејтинг. Оправдано. Тие иако ракометна нација, имаат периоди на апстиненција од светската мапа. Но паузите сосема добро ги користеа и се враќаа на голема врата. Чисто за споредба. За нив ова е 16 […]

МАКЕДОНИЈА – ХОЛАНДИЈА !

Првичните и не така темелни анализи, сепак велат дека ова светско, иако се игра на бреговите на Балтичкото не така топло море, Македонија ќе плива во длабокото, па дури и со ајкули! Дали близината на Северното море со Балтичкото или нешто друго, но во моментов Холандија е претставена како втората по смртност Ајкула, која плива […]

Македонија – Аргентина !

Магливо влегуваме во 2023 тата година од таканареченото современо време. Незаборавајќи што се се случуваше изминативе неколку години, фокусот на безличноста уништувањето на моралот и традиционалните вредности, алчноста на моќните, лицемерието и криминалот, хм средниот мрачен век ми делува како детска серија. Македонија е една од жртвите на актуелните владеачки мрачни сили, и само благодарејќи […]

CATCH THE EHF EUROPEAN LEAGUE ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 22/23

Насловот на мојата омилена рубрика, во која најслатко се шпекулира, дрско се прогнозира и надмено клима со главата, го копирам од минатата сезона. Бројките ги менувам се разбира, дали и очекувањата? Пелистер две сезони по ред застануваше на скалилото Last 16, повеќе од јасно е дека годинава очекуваме повеќе. Дали тие очекувања ни се оправдани […]