Алкалоид патентира лек за Ла Риоха!

Фото РК АЛКАЛОИД Плодовите од макотрпната работа пристигнаа. Македонскиот претставник во ЛЕ, РК Алкалоид, во последното 6 коло од групната фаза дојде до својата прва победа. Историска за клубот фромиран пред само 2 години, но интересно само втора за Македонските претставници во европа годинава. Тиквеш дома во квалификациите во европскиот куп и оваа на РК […]

Битола очи в очи со ЕХФ

По незнам кој пат се чувствувам понижено патувајќи низ Македонија. Просто неможам да разберам на кого му ја дадовме Македонија овие 3 децении? Па имаат ли тие луѓе тронка совест и чест. Патиштата се срам за секој Македонец, пораз за секоја власт, црна дупка на крајот на тунелот, место светлина која ќа ја води државата […]

КОГА ЕФТИНО ЌЕ СИ ЈА ПРОДАДЕШ КОЖАТА

Фото РК Еурофарм Пелистер Штета што натпреварите во Лига на Шампионите не се играат само едно полувреме. Да беше така ќе ја архивиравме и првата победа на битолчани. Додуша можеби резултатот ќе беше попозитивен доколку она голманчиштето од ветеран Миклер Роланд, не ја спушти ролетната. Дечково успеа да впише цели 16 одбрани за нешто повеќе […]

Главоболки за Лазаров или не ?

Фото РК Алкалоид Од дуелот во кој на сите ни беше совршено јасно дека шансите се теоретски, сепак можеме да влечеме заклучоци и поуки. Почнувам со ЕХФ. Тие дилетанти никако да се освестат. Статистиката која денеска е една од клучните алатки за правење приказни за нив сеуште е мислена именка. Па така на пример ние […]

19 годишниот Петковски му го донесе првиот бод на Алкалоид !

Фото РК Алкалоид Почнувам од крајот. Александар Петковски, 19 годишното леворако крило со гол во последните секунди од натпреварот, му го донесе на РК Алкалоид првиот бод во Лигата Европа. Многу често во разговорите и анализите, коментарите и критиките, забораваме кои сме и од каде и какви услови доаѓаме. Во една прилика за да сликата […]

Едно сосема поинакво Дерби !

Фото РК Еурофарм Пелистер Дека натпреварот во предвечерието на големиот Македонски празник, помеѓу Пелистер и Вардар беше Дерби немаме сомнеж. Но дека беше исклучително различно од сите досегашни Дерби дуели имавме многу показатели. Да почнеме со ред. Вардар се пожали на болест, побара одложување, Пелистер не прифати, но ги повика навивачите да не наседнуваат на […]

Премиера на РК Алаклоид на меѓународна сцена

Фото РК Алкалоид Само две години од формирањето, бродот на Фармацевтите заплови во меѓународни води. Водени од една ракометна икона, како капетан, Кирил Лазаров, но со посада од безмалку голобради јунаци, РК Алкалоид со нескриена возбуда го скрши мразот на настапите, овојпат во Лигата на Европа. Ждрепката во ваквите натпреварувања по правило не Ви е […]

Империјата го возвраќа ударот, кон дербито Вардар-Пелистер

Фото РК Вардар Далечната 1980 год. за многумина на овие наши простори, ќе остане запаметена по смртта на една маркантна историска фигура, Тито, но и по премиерата на вториот дел од сега веќе легендарната сага Војна на Ѕвездите, Imperija uzvraca udarac, како што гласеше во “оригинал”. За мене тие два настани длабоко врежани во меморијата […]

“Не знајме кај тераме”

ФОТО РК Вардар Во пресрет на суперкупот, јасни беа две работи: Пелистер е апсолутен фаворит, за младата екипа на Вардар секоја минута е важна. Од денешен пак ракурс, се обидувам да ги пронајдам клучните фактори за расплетот во Струмица. Битола, уште таму некаде во раните девеесети од минатиот век, ме импресионираше со својот дух, хумор […]

Вардаровата крвна слика

Фото РК Вардар Вардар и годинава нема да биде дел од европските натпреварувања. Овојпат не поради административно загадочните мерки на ЕХФ, ами поради неговата реконструкција и секако лоша среќа при ждрепката. Натпреварот изгубен уште пред да започне, јасно зошто, разликите во буџетите и имињата од ростерот, сепак сладок за анализа и прогноза. Толкувањето на крвната […]