Tака блиску а така далеку

Јас сеуште сум приврзаник на Големата Ракометна Тројка во Македонија. Пелистер, Вардар и Металург. Но факт е дека благодарение на мистичната политика на клубот од Автокоманда, тројката полека се распаѓа. Вториот ешалон се укрупнува и таму цврсто на две нозе стојат Пролет, Охрид и Бутел.

Бутел го исконтролира натпреварот во кој однапред се се знаеше. Само искрените навивачи на Металург потајно се надеваа дека Металург ќе може да ја повтори партијата со Охрид. Марковски и Јанакиевски го подготвиле тимот за изненадување. И додека во одбраната безмалку се функционираше, проблемите се редеа во нападот. Неверојатниот Хорват не беше доволен, а кога во второто полувреме и тој подзаштека, на Кики Грчевски многу му олесна.

Од друга страна, Бутел скаутирал внимателно. Па најчесто нападите одеа одлево кон младиот физички сеуште слаб и недоволно искусен Петковски. Често напаѓаа и кај од милион повреди ослабениот Велко Марковски. Доаѓаа до ситуација за пенал или често и за 2 минути. Бутел играше цврсто и машки во одбраната, подпомогнати со Чаневски и со никаквата ротација на гостинот, мудро ја задржаа предноста стекната во вториот дел.

Имаа и гостите шанси. Но денеска со прилично отсатниот португалец и добро чуваниот Петров, и благо не заинтересираниот турчин, беа блиску а сепак така далеку од изненадување. Повторно одлична партија за Хорват, Дупјачанец би гододал и Лазаревски поготово во одбранбениот дел.

Во натпревар како од историските архиви со само 40 постигнати голови, бодовите за зацврстување на плејоф местото останаа во Бутел. За Останатите и Металург,следат уште тешки предизвици. До нова година 7 тешки натпревари.

Честитки за двата тима. Сепак победата за Бутел, бидејќи Металург во второто полувреме постигна само 7 голови, а тоа во игра со само два бека и неможе многу да не изненади. Едниот е млад и под голем притисок, Каковски, а вториот сепак е дојденец и новајлија, Озтурк.

Честитки за Бутел и Грчевски кои покажуваат дека и со екипа без ѕвезди со добра работа и стабилна финансиска конструкција можат да изградат стабилен суперлигаш.

10.11.2021 Скопје Македонија

Супер лига

Бутел 21 Металург 19

Сподели на
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Се уште СВЕЖО....

ПОСЛЕДНИ 5...