Во автокоманда без изненадување

Преубав ракометен ден. Во Скопје во салата автокоманда двете полуфиналиња во машка конкуренција. А потоа уште два натпревари во лигата на шампиони.

Уживање за секој ракометен сладокусец.

Во првиот дуел, Вардар на искуство и сепак на посилен ростер, иако не без проблем сепак успеа да го детронизира Металург.

Металурзите беа подготвени за напад, но играа многу динамично и во одбраната. Вардарци тргнаа споро но со неколку мали козметички измени, за кои мислам дека пред се беше виновник Чупиќ, успеаа да наметнат колку толку своја игра и по неколку измени на водство, сепак да отидат на полувреме со 2 предност.

Двајцата ветерани на головите имаа убави изданија и со по 14 одбрани можеби и беа најистакнатите поединци. Вардар на почетокот од второто полувреме ги искористи изгубените топки на металурзите па со 4-0 се одлепи и предноста љубоморно ја чуваше до крајот.

Да не заборавиме дека во ростерот на Вардар играа 5 мина со европска титула, а во Металург 3 ца кои уште немаат америчко полнолетство.

Во одбраната на Металург најистакнат беше уште еден ветеран, Велко Марковски кој освен што даваше сериозност и цврстина низ средината на одбраната, го привлекуваше вниманието и со својот hair styling.

Вториот дуел, кој беше и пред почетокот поизвесен сепак донесе дваесетина минути жесток ракомет. Бутел објасни зошто е еден од подобрите тимови од вториот ешалон. Имајќи впредвид со каков ростер располага, замене е морален победник на денот. Покажаа срце и трпеливост, внесоа јуниори во игра и спортски го признаа поразот од за класа сепак подобриот противник.

Салата во автокоманда без публика но привлече плејада ракометни имиња како дел од структурите на овие 4 клуба, ракометната федерација но и од репрезентацијата. Па така во еден момент имавме комплетна постава, Мојсовски, Ангеловски, Марковски, Наумовски, Петровски, Димовски, Недановски, Чаневски …

Во очекување на по рејтинг и ростер супер дерби, во финалето во сабота Вардар 1961 против Еурофарм Пелистер.

Сподели на
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Се уште СВЕЖО....

ПОСЛЕДНИ 5...