Битола очи в очи со ЕХФ

По незнам кој пат се чувствувам понижено патувајќи низ Македонија. Просто неможам да разберам на кого му ја дадовме Македонија овие 3 децении? Па имаат ли тие луѓе тронка совест и чест. Патиштата се срам за секој Македонец, пораз за секоја власт, црна дупка на крајот на тунелот, место светлина која ќа ја води државата […]

КОГА ЕФТИНО ЌЕ СИ ЈА ПРОДАДЕШ КОЖАТА

Фото РК Еурофарм Пелистер Штета што натпреварите во Лига на Шампионите не се играат само едно полувреме. Да беше така ќе ја архивиравме и првата победа на битолчани. Додуша можеби резултатот ќе беше попозитивен доколку она голманчиштето од ветеран Миклер Роланд, не ја спушти ролетната. Дечково успеа да впише цели 16 одбрани за нешто повеќе […]

Ако одам во Битола …

Фото РК Еурофарм Пелистер Паузава од Лигата на Шампиони добродојдена. Да се погледне од позиција кога водата е избистрена. Иако кога станува збор за Ракомет и за Битола, практично е невозможна таква состојба. Натпреварот со Кил, на некој начин многумина го видоа како лечење на раните од првите две кола. Долго Пелистер беше во игра, […]

O боже, каков е овој ракомет !

Викендов кој измина го следев дербито Бутел, Алкалоид. На полувреме беше 9:9, на крајот 21:19. Синоќа пак, по мој вкус меч на неделата, за жал не и по ЕХФ критеримуте, за кои одамна се сомневам дека вредат, гледав Барса, Алборг. Во следниот пасус ќе споделам статистички податоци, под претпоставка дека лабавава ЕХФ е точна, кои […]

Вардар е Македонија, а Македонија не смее да е ЕУ?

Фото: Италијанскиот цртач Марио Импорта ја прикажува Европската Унија како нацистички логор на смртта во Аушвиц, а британскиот премиер Борис Џонсон како затвореник кој бега. Во купиштата статистички податоци и категории во кои е едноставно да се изгубиш, инспириран од американските професионални спортови, барам категорија во која сме единствени. Како народ, како држава, како клуб. […]

Свети Ракомет. Празник на сите спортови.

Фото ЕХФ Како што кажа Виктор во еден од претходните текстови, веќе сите по малку оладени од големата пауза која ни се случи чекајки го финалниот турнир во ракомет, веќе со мислите спремни за плажа и ладно пиво некако го дочекавме најпознатиот и најпосакуваниот ракометен викенд. Лично јас, бев по малку скептик каков ракомет ќе […]

Lumberjacks failed или како Киелце го победи Веспрем

Првиот полуфинален дуел траеше цела вечност. Во првото полувреме уживавме во најубавото од ракометот. Одличен напад, преубави голови, жестока одбрана, и голмански интервенции. Киелце на моменти блескаше но впечаток беше дека освен Алекс и пикерите, останатите како да беа во грч. Унгарците пак го имаа на голот феноменалниот Коралес, разиграните Лауге, Штрлек, Ненадиќ, Јахија, па […]

3 Венчавки и Погреб

Возев утрово накај Радожда, македонската врвна дестинација за дегустација на ендемичната пастрмка која е во изумирање и се обидував да најдам совршен опис за вчерашниот натпревар во култната Блауграна, која патем речено слави јубилеј. Не, неуспеав. Впрочем проблемот произлезе од премалкуте впечатоци за играта, а преголемиот шок предизвикан од атмосферата. Па некако вака се обидував […]

Run and Gun

Поминаа безмалку 8 години од двомечот на Металург со КИФ Колдинг во осминафиналето на Лигата на Шампиони. Скопските плави, предводени од Лино Червар го збришаа данскиот шампион. Тогаш ракометниот маг даде изјава, Постојат два типа на ракомет, едниот е “run and gun”, а другиот е “знаење” ! Фантастично звучеше оваа изјава за сите старомодни типови […]

Политичкото влијание врз МРТВ, пресудно за преносите од Лигата на Шампиони? Podcast S1 E11.

Во подкастот со Марко Савовски откриваме неколку интересни детали за и околу Вардар. Како Марко воопшто дојде во Вардар, кои ритуали после натпревар биле клучни, за кого жали од поранешните играчи. Зошто во годините на голематa популарност во Вардар не се создадоа млади играчи? Каква национална стратегија е потребна за спонзорирањето? Дали Вардар намести барем […]