Француска Мисија

Се враќаат натпреварите од европските лиги. Нашите тимови во француска мисија. 15.02.2022 18.45 ч Ним Еурофарм Пелистер ЕХФ Европска Лига Базирани на првиот помалку неочекуван пораз на битолчани, кладилниците го поставија Ним за апсолутен фаворит. Но моето хоби, војната со коефициентите, серијата на Пелистер без пораз и активираниот овошкар од Метковиќ не ми даваат предвреме да […]

ЈАМБ ВО НАЈАВА, 01.02.22-07.02.22

Foto EHF По вртоглавото европско по повеќе основи, повторно се враќаме во нормала. Ах, да, верувале или не, СЕХА е жива. 02.02.2022 18.00 ч Металург Вардар Македонска Супер Лига Во една за мене поразителна ситуација во која раководството го држи клубот (Металург) подолг период под изговори за стабилизација, некогашниот десерт сега ќе биде тежок за варење. […]

Престап !

Барајќи логика во неколкуте интересни натпревари и уште поинтересни резултати од групата Б, најдов еден спорен момент. Многу често сме сведоци на разноликост во одлуките, во ситуација на шут при доскок во голманскиот простор. Натпреварот е Киелце против Веспрем. Почеток на второто полувреме и една брза контра на домаќините. Во главна улога Дилан Наи. Погледнете […]

Брз центар !

СР: Исклучително интензивен, брз и неизвесен натпревар гледавме во Скопје. Вардар го пречека Вицешампионот Олбор во Скопје. И повторно Јане гореше, публиката во се поголем број е на трибините. А тогаш атмосферата е во црвено. Во такво едно темпо бевме сведоци и на една спорна ситуација. За жал камерите не успеаа да ја доловат во […]

Министерство за Магија !

Ова беше исклучително емотивно, исклучително попладне. Вујовиќ во свој стил на пресот рече цитирам, Ова не е Загреб бре, ова е Скопје. И токму од тука започнуваат магичните моменти. Јане Сандански, магичен со само 1800 среќни гледачи! Атмосфера каква многу клубови можат само да сонуваат. Големиот Јеспер Нилсен со болка на лицето од жестината на […]

Вицешампионот доаѓа во Скопје

Имам досега најлесна задача во најава на натпреварот во третото коло на ЕХФ ЛШ, Вардар го пречекува Олбор ! Имено не така одамна им посветив должно внимание, кога сосема неочекувано за ракометната јавност допатуваа во Келн во борба за титула. Го пренесувам текстот од 8 ми јуни безмалку во целост. Тим, Игра, Играчи Првото и […]

Пробивањето на Гаџа

СР: Ја започнуваме серијата коментари во рубриката ПАСИВНА, на тема судиски одлуки. Неможевме да најдеме подобар стручен советник од еден од најдобрите судии во светскиот ракомет. Нашиот Ѓорѓи Начевски. Тој со својот тандем Славе Николов, со години наназад се во самиот врв на судиските парови и веќе имаат одсудено безброј врвни натпревари во Лигата на […]

Вардар моќно!

Првата асоцијација на моќната изведба во арената Јане Сандански, беше онаа најавата на Шварценегер во епскиот Терминатор. I’ll be back Да Варадра се врати, Вардар е жив, полетен енергичен полн со самодоверба. Пред неполни два дена, на пресот воочи овој дуел, Вујовиќ беше исклучително внимателен. Токму вечерва по победата кажа дека безмалку и е изненаден […]

Вујовиќ: сите во сала !

На денешната прес конференција во просториите на СЦ Јане Сандански, во пресрет на второто коло од ЕХФ Лигата на Шампиони, присуствуваа тренерот Веселин Вујовиќ и капитенот Столе Стоилов. Вујо беше прилично концизен и јасен. Вардар сеуште не е во формата која тој ја посакува. Причините се неколку, многу нови играчи, неколку повреди, неуспехот во пронаоѓање […]

И волкот сит и овците на број ?

Споредувајќи го овој резултат со оној ланскиот во Скопје, кога натпреварот заврши нерешено со гол на норвежаните во последната секунда, а земајќи впредвид дека Вардар е 30% посилен се извлекуваат два заклучоци. Прво, и Елверум е 30% посилен од лани, а не делува така, и второ пред Вардар следат големи искушенија во ЛШ. Натпреварот на […]