Европските првенства и ЕХФ !

Фото ЕХФ Мојата “омилена” федерација, која за волја на вистината доста активно се обидува да го промовира ракометот, повторно на тежок испит. Продажбата на билетите беше една од најжешките теми пред почетокот, барем овде доле на југ, во земјите од западен балкан, кај нас на северот… збунувачки. Збунувачка е и посетата на врвните ЕХФ настани, […]

Lars, vaer forsigtig !

Плитката одбрана на почетокот на натпреварот и неколкуте успешни реализации делуваа како бајка. Реализацијата делуваше сериозно, но неколкуте изгубени топки помалку збунувачки. Добро, велам прв натпревар е, нова е екипата, очекувано. Следуваа измешани емоции. Првите 7 погодоци ги постигнаа македонските момци а за мене поубав почеток неможеше да се напише. Ларс Валтер добро ги прочитал, […]

CATCH THE EHF EUROPEAN LEAGUE ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 22/23

Насловот на мојата омилена рубрика, во која најслатко се шпекулира, дрско се прогнозира и надмено клима со главата, го копирам од минатата сезона. Бројките ги менувам се разбира, дали и очекувањата? Пелистер две сезони по ред застануваше на скалилото Last 16, повеќе од јасно е дека годинава очекуваме повеќе. Дали тие очекувања ни се оправдани […]

Две карти молам! Битола на нозе…

Во навидум изедначен натпревар во првото полувреме ловориките ги собираше голманот на атињаните. Натпреварот тврд, тежок, не толку убав но со посебен набој. Знаеме ние. Не е литертурна форма а можеби е, редењето на впечатоци. Две вртени на Граџан, пикерот кој стана битолски зет уживаше вечерва. Плотунска стрелба на Стипе, кој по кој знае кој […]

Неколку судиски (не)одлуки од полуфиналето Франција Шведска

Нашата “ПАСИВНА” неуморно трага по вистината. Колку подобро ќе ги запознаеме ракометните правила, толку повеќе ќе уживаме во оваа прекрасна игра. Од друга страна и ние жестоките навивачи ќе бидеме помирни во реакциите. Како што ветивме во специјалот ПАСИВНА ги ставивме под мониторинг судиите на полуфиналниот натпревар Франција Шведска од ЕХФ ЕУРО 2022. Денес ги […]

Пелистер загуби, сонот за висок пласман остана.

Во морето од забелешки, некои издржани, некои на ниво на желба а некои романтични, предлогот за стопирање на трансфери во тековна сезона и потпишување договори однапред, вечерва повторно се актуелизира. Наративот за мечот имаше две димензии, од тотално небитен за Татабања, до вториот покомплексниот, тешко ќе се добие оваа утакмица. За жал вториов беше поиздржан, […]

Пелистер ќе игра, Вардар не

Одбираме натпревари по наш вкус во неделава која предстои. Насловот предложен од Фичорски ЈАМБ ВО НАЈАВА 01.03.2022 18.45 ч Татабања Еурофарм Пелистер ЕХФ Европска Лига Битолчани со можност за висок пласман во групата. Татабања е отпишана но сигурно е дека со новиот тренер ќе сакаат да покажат дека вредат повеќе. Битолчани повторно не се комплетни па […]

Низ иглени уши, Пелистер подобар од Кадетен за второ место во групата.

Натпревар за инфаркт. Во историјата апсолутно заштитен знак кога играат македонските и клубови и репрезентации. Огромен беше притисокот, ростерот сега веќе воопшто неизненадувачки непотполн. Без десен бек на располагање. Агрономот реално во зима нема многу обврски. Но сепак и во овој дуел не успеа да не убеди дека е вистинскиот за иднината на Пелистер. Прилично […]

Влијанието и еволуцијата на темпото !

Пренесуваме во целост еден од серијата написи на аналитичарот на податоци и новинар, Џулијан Рукс за употребата на технологијата и податоците на ЕХФ ЕУРО 2022 година за мажи. Сè уште се свежи сеќавањата за тоа како Шведска ја победи Шпанија во финалето на ЕХФ ЕУРО 2022 за мажи. Барајќи причини како и зошто тимот на […]

ВИКИНЗИТЕ НА ТРОНОТ

28 години од воспоставувањето на европските шампионати, и нивната прва титула, Шведска е повторно Шампион. 20 години од својата последна освоена на домашен терен, вечерва ја освоија својата и рекордна 5 та титула. БРАВО Денот започна доста емотивно за шпанската спортска но и поширока јавност, откако нивниот миленик Рафа Надал го освои АО и стана […]