Едноставно, Јим Готфридсон!

Возбудата не изостана и на вториот натпревар. Но она што ми го одвлече вниманието беше нешто сосема друго. Ако сите ракометни сладокусци останаа без збор за играта на малиот Лук Стеинс, а ние во Скопје постојано сме во потрага по среден, како спас за Вардар, како можеме наједноставно да го опишеме Јим или по нашки […]

ФУРИОЗНО !

На лицата на Маке и Кање, хероите наши од епските денови на Вардар, ја видов најискрената насмевка. Радоста од победата против апсолутните фаворити Данска, беше огромна. Иако натпреварот почна исклучително нервозно со огромен број на изгубени топки, со апсолутна доминација на голманите, во која Ландин беше за нијанса подобар, сепак крајот беше спектакуларен. Данците имаа […]

Ракомет а не фудбал

Впрочем македонскиот медиумски простор и неговата содржина, беа тригерот за појава на САМО РАКОМЕТ. Така и денеска очекувајќи позитивни одговори од вибер групата, за ракометна средба во една од скопските кафани, за заедно да се изгледаат полуфиналињата, прочитав наслов и благо ме испровоцира. Еве го насловот во целост: “Шведска и Норвешка како да играа фудбал […]

22 ри во Европа

Неможам да се сетам дека во некоја категорија од општествено политичкото, спортско, па и било кое милје котираме така високо. Сепак најракометната нација, или државата во која ракометот е спорт број 1, нема да биде задоволна со ваквиот развој на настаните? Но зошто е тоа така? Претпоставувам поради површноста, овде на балканот еден тротоар најобичен […]

Star Trek: The Next Generation

Star Trek: The Next Generation е американска научно-фантастична телевизиска серија создадена од Џин Роденбери. Првично се емитуваше од 28 септември 1987 до 23 мај 1994 година опфаќајќи 178 епизоди во седум сезони. Репликата која ја обележи оваа франшиза беше: Space: the final frontier. These are the voyages of the starship Enterprise. Its continuing mission: to explore strange new […]

МАКЕДОНИЈА !

Македонија се гордее со својата ракометна репрезентација. Не постои друг амбасадор, недајбоже од политиката кој успеал толку често и на толку високо и репрезентативно ниво да ја претсавува Македонија во европа и светот. Ракометарите се од сојот ретки вистински амбасадори на Македонија. Македонија својот прв настап го има на третото Европско првенство во Италија 1998, […]

Македонија и Словенија

На Василица Македонија игра со Словенија во првото коло од европското првенство. Одамна нашите празници се талични за нашите спортисти. Нека биде така и понатаму. Во почетниот состав со Виктор, Даре и Кики, се обидовме да се подготвиме за тоа што не чека. Искусните Даре и Кики не се впуштија во детална прогноза, но Виктор […]

Одбројуваме, Македонија на Европско!

Со несмален интензитет продолжувам да ја нарушувам, како Бице вели, совршената фигура извајана низ минатата 2021 полумаратонска сезона. Ерата на славите е во полн ек! Одбројувам сарми, руска, но јануари со години наназад ми создава и едни поинакви гастро тегоби! Македонија игра ракомет заедно со елитата, а и тука апетитот ми е одличен. Но не […]

ПАСИВНА, брз центар, престап, во ПОДКАСТОТ со Ѓорги Начевски

Македонија има исклучителна привилегија да го има најдобриот светски судиски ракометен пар. Ние во САМОРАКОМЕТ пак ја имаме таа ексклузивна чест да го имаме како стручен консултат и аналитичар на правилата најдобриот светски ракометен судија Ѓорги Начевски. Со Ѓоле разговараме за предизвикот да се биде судија, за тежината и одговорноста, разговараме за непознавањето на правилата. […]

Пелистер Вардар, вовед во дербито!

Дерби е град но и област во Англија. Исто така Дерби е годишна трка за тригодишни коњи, основана 1780 година од 12-тиот Ерл од Дерби и се одржува на Епсон Даунс во Англија кон крајот на мај или почетокот на јуни. Дерби во премиер лигата како термин пак, се користи за натпревар помеѓу два локални […]