Металург според кумановската, Дошја нож… С1 Е6

Лоши вести за македонската ракометна сцена, МЕТАЛУРГ е суспендиран! Еден од најтрофејните македонски клубови, расадник на таленти и репрезентативци, ги минува најтешките денови. Сценарија има неколку, што ќе се случува со клубот од Автокоманда раководството во моментов неможе точно да каже. Го прашавме Иван и за впечатоците од европското првенство, за шпанскиот и скандинавскиот систем, […]

Подвигот на “Преостанатите” !

Фото РК Тинекс Пролет Аууу, натпревар достоен за, еве на пример европско, или полуфинале на фајнал4! Неколку денови по кулминацијата на ситуацијата во Металург, и по уште едно илјадито дадено кон нив ветување. Управата без реален план и без достојна искреност кон играчите и тренерите, дозволи тие очајнички да се обидуваат да го привлечат вниманието […]

Спортскиот подвиг на “Останатите”

Можеби пресилно и неодмерено, но тоа што се случува во Металург и начинот на кој “Останатите” се однесуваат на теренот јас го вметнувам во категорија Спортски успех. Победа над Радовиш со сета почит кон Радовишани никогаш не би била вест. Сепак организациските нивоа, амбициите, ростерот па и целите биле различни. Но овој пат и тоа […]

Вардар и Металург !

Врнежливото попладне и неземените плати во Металург, кои влијаеа на нивните резултати, придонесоа во салата Јане Сандански да има срамежлив број на љубители на ракометот. Е тие што дојдоа не погрешија. Видовме 68 голови, многу транзиција, одлични шутеви, по некој талент, малку нервоза, голмански интервенции и интензитет во еден мал дел. Недостасуваа искрите од минатото, […]

На Металург му треба малку внимание !

Неделниот ден во Скопје резервиран за манифестацијата во подем, Скопски Маратон. Рака на срце, градот остана прилично нем, и сем одличната подршка како и секоја година во Аеродром, остатокот од градот го преспа скопски. Паметам денови кога улиците беа преполни со публика, кафаните со музика и многу гости ги испраќаа маратонците… Но тоа беа други […]

Металург во длабокото

Дека во Металург работите не се добри не е тајна. Всушност сите знеме дека проблем се парите. Клубот се мачи со стари долгови, нови спонзори никаде нема. Во таква ситуација најтешко им е на тренерите и играчите. Вечерва немаше дури ни редарска служба, официјалниот сајт е згаснат, а за сликата да биде комплетно лоша се […]

Златко Јанакиевски

Златко Јанакиевски

Фото РК Металург Новиот кондициски тренер во стручниот тим на Иван Марковски, откако го презема кормилото на скопски Металург, човек со огромно знаење и искуство. Покрај новата улога во РК Металург, го најавуваме и како наш аналитичар и критичар. Наскоро во САМОРАКОМЕТ Златко Јанакиевски.

Паметам

Кога Металург примаше по 4 голови во полувреме во лигата на шампионите денеска само во првото 20. Паметам и кога со автобус се патуваше 2-3 дена … ама бевме низ југославија на … матурска екскурзија. Паметам и чичко Доне касапот колкав мев имаше … а небеше ракометар. И донесов одлука да не ја анализирам играта […]