Никуч, Кире и Иве и Злате !

Годината која полека изминува сепак изобилуваше со ракометни настани иако на почетокот и не изгледаше дека ќе биде така. Ние селектиравме 4 имиња од македонската ракометна сцена кои оставија белег. Ги претставувам без некој посебен реодслед. Прво голманот на Порто, и на репрезентацијата на Македониија, Никола Митревски Никуч. Никола е роден на 3 Октомври 1985 […]

Подвигот на “Преостанатите” !

Фото РК Тинекс Пролет Аууу, натпревар достоен за, еве на пример европско, или полуфинале на фајнал4! Неколку денови по кулминацијата на ситуацијата во Металург, и по уште едно илјадито дадено кон нив ветување. Управата без реален план и без достојна искреност кон играчите и тренерите, дозволи тие очајнички да се обидуваат да го привлечат вниманието […]

Спортскиот подвиг на “Останатите”

Можеби пресилно и неодмерено, но тоа што се случува во Металург и начинот на кој “Останатите” се однесуваат на теренот јас го вметнувам во категорија Спортски успех. Победа над Радовиш со сета почит кон Радовишани никогаш не би била вест. Сепак организациските нивоа, амбициите, ростерот па и целите биле различни. Но овој пат и тоа […]

Успех е кога играчите те следат !

Во првиот дел од интервјуто со Иван разговаравме за Металург, за играта во одбрана и напад, во вториот дел пак откриваме кои карактеристики треба да ги имаат ракометарите но уште поважно современите модерни тренери ! СР Често разговарате со играчите вон тренингот. Иван Марковски Работата на тренерот не е само да го одработиш тренингот во […]

Дисциплината е основен фактор !

Интервју со Иван Марковски, легендарното македонско крило, претставник на новиот бран македонски ракометни стратези. 1/2 дел СР (Само Ракомет) Како Иван стигна во Металург? Иван Марковски Кога преседателот на клубот ( Зорица Блажевска ) ме контактираше знаев дека понудата за тренер на Металург е тука на маса што се вели, сакав да разговараме да ги […]

Иван Марковски за ЕХФ Ф4

Во еден искличително интензивен период, во кој Иван Марковски ја комплетира одбраната на Мастер Коуч дипломата и со сите сили се обидува да создаде респектабилен Металург за следната сезона, ни направи исклучителна чест и привилегија да го чуеме неговиот осврт за ЕХФ Финалето во Лигата на Шампиони. Барселона во своето 15 финале го освои својот […]