Кирил Лазаров: Ние веќе успеавме и ќе бидеме се подобри !

Фото Режија Македонија во спортот има еден GOAT, најдобриот ракометен десен бек на сите времиња! Неговите рекорди, постигнати голови на едно Светско Првенство и прво место на вечната листа на постигнати голови во Лигата на шампиони, долго нема кој да ги загрози. Како Кире се снаоѓа во новата улога, кои му се предизвиците, има ли […]

Чешките чевли удобни

Има една странска која вели ОБЛЕЧИ ГИ НЕГОВИТЕ ЧЕВЛИ, а во слободна интерпретација би значело да се ставиш во одредена позиција или ситуација во која е некој. Притисокот врз Лазаров растеше од денот на неговото назначување за селектор. Тој самиот призна дека има непријатели. Во одредена констелација на силите и во сенката на одлуките кои […]

Со мислите во Полска и Шведска!

Да, всушност со години го чекавме моментот кога ќе ја слушнеме сентенцата “Градиме тим за иднината”. Кирил Лазаров ги оправда очекувањата. На првиот меч со Словенија го покажа костурот на новата Македонија. Играчите кои го имаа најголемиот товар не беа ветераните. Пешевски 30, Ѓеоргиевски 34, Стоилов 34, тука завршува. Се останато е иднината ! Лево […]

МАКЕДОНИЈА !

Македонија се гордее со својата ракометна репрезентација. Не постои друг амбасадор, недајбоже од политиката кој успеал толку често и на толку високо и репрезентативно ниво да ја претсавува Македонија во европа и светот. Ракометарите се од сојот ретки вистински амбасадори на Македонија. Македонија својот прв настап го има на третото Европско првенство во Италија 1998, […]

Македонија и Словенија

На Василица Македонија игра со Словенија во првото коло од европското првенство. Одамна нашите празници се талични за нашите спортисти. Нека биде така и понатаму. Во почетниот состав со Виктор, Даре и Кики, се обидовме да се подготвиме за тоа што не чека. Искусните Даре и Кики не се впуштија во детална прогноза, но Виктор […]

Одбројуваме, Македонија на Европско!

Со несмален интензитет продолжувам да ја нарушувам, како Бице вели, совршената фигура извајана низ минатата 2021 полумаратонска сезона. Ерата на славите е во полн ек! Одбројувам сарми, руска, но јануари со години наназад ми создава и едни поинакви гастро тегоби! Македонија игра ракомет заедно со елитата, а и тука апетитот ми е одличен. Но не […]

Никуч, Кире и Иве и Злате !

Годината која полека изминува сепак изобилуваше со ракометни настани иако на почетокот и не изгледаше дека ќе биде така. Ние селектиравме 4 имиња од македонската ракометна сцена кои оставија белег. Ги претставувам без некој посебен реодслед. Прво голманот на Порто, и на репрезентацијата на Македониија, Никола Митревски Никуч. Никола е роден на 3 Октомври 1985 […]

Сакам да направам историја !

МЕГА интервју со селекторот Кирил Лазаров 2/2 Да го погледнеме и стручниот штаб. Делува генијална идејата за широк состав, составен од исклучително искусни и заслужни борци, но сепак со малку тренерски стаж. Ќе биде тоа предност или? Кој која улога ќе ја има и дали ќе имаме и тренер на голманите? Кирил Лазаров: Задоволство како […]

РAKOMETOT E MOJOT ЖИВОТ !

МЕГА интервју со селекторот Кирил Лазаров, 1/2 дел. Ми претставува исклучително задоволство и огромна чест да можам да разговарам за македонскиот ракомет со најдобриот десен бек што ракометниот свет го запознал. Кирил Лазаров Долго време македонската ракометна па и поширока јавност беше во очекување на Вашата одлука што после играчката кариера. Кога одлучивте дека тренерската […]

За отпорот, за Киро, за храбрите…

Не е тајна дека сите мои симпатии беа на страната на Нант. Дека Вешпрем е еден од немезесите на македонските клубови, Вардар најдобро знае, исто така не е тајна. Дека спортските сладокусци уживаат во изненадувањата е повеќе од јасно. Од друга страна колку Вешпрем можеше да ни биде, а не ни стана омилен, после погромот […]