Николов и Начевски, потребнa е институционална поддршка за судиите

Веќе стана традиција ! Најдобрите Светски ракометни судии, наши гости. Со Славе и Џоле за актуелните состојби во Македонскиот клубски и репрезентативен ракомет, за ЕХФ, за развојот на играта и правилата. Како Македонија да го задржи високото ниво на создавање квалитетни судии. Погледнете …

Ракометен триптих

Во два дена имавме прилика да видиме, неколку во најава интересни дуели. Дали навистина беше така? Ракометната женска репрезентација на Македонија по мнооогу долг период има прилика да се квалификува на големо натпреварување сама. Исклучително важен циклус за враќање на довербата во женскиот ракомет и уште поважно за отварање тема Професионализам. Шокантно беше да се […]

Струга версус Добој

Фото Точка Зошто во Добој гостува Барселона а во Струга Панчево?Искрено не сум бил ни во Панчево ни во Барселона но разликата е значајна. Да почнам најпрво од пресот, иако уредно најавен со поканети десетици редакции во АМС на 8 кат, никако неможеше да почне. Столчиња недоволно, како да знаеле дека едвам 2-3 новинари ќе […]

13 причини за успехот на оваа генерација

Текстов ќе биде едноставен: Влезот во топ 10 селекции во светот е огромен успех, земајќи впредвид и фактот дека ние не изигравме ниту еден натпревар со екипи надвор од европа, уште поголем ! Овие Македонци навистина се борат ! Тие се нашите херои !

Народ со ваква (ракометна) младина не треба да се грижи за својата иднина

Фото ИХФ Еден натпревар беше потребен за оваа констатација. Завршувањето на групната фаза со две победи и еден инструиран од судиите пораз, од ракометната велесила Норвешка, ја потврди мојата позитивна мисла. Се понатаму е небитно ! Македонија покажа енергија, желба за победа, фанатична борбеност и пред се и над се карактер тимски и мудрост од […]

Илинденски предизвици

Фото Ласко Џуровски Денес е најголемиот Македонски празник ИЛИНДЕН, а зборови тешки ме мачат. Освртот треба да биде ракометен а не политички. Но тешко е Македонците се исправени пред страшни предизвици, со векови се обидуваат да не асимилираат, премислат, одвратат, убијат, затворат, разделат … боли колку мака има овој мал народ истрпено. Со годините и […]

Јовиќ: Ќе симнеме еден скалп во Лигата на Шампионите !

По неуспешните епизоди со Агрономот и Викингот, управата на Пелистер го сврте листот. Ангажманот на Јовиќ, џекпот ! Како овој ученик на Червар, влезе тивко а крена многу прав. По 18 години пост, Битола повторно се радува на шампионска титула. Кои се неговите принципи, ставови и планови. Како гледа на новиот ултимативен призвик, Лигата на […]

Кадетите одат на Светско !

Сигурно еден од најдобрите Македонски леви бекови, Раде Стојановиќ е на чело на Македонската ракометна кадетска селекција. Минатата година во краток период создаде сериозна селекција од Македонски таленти. Успехот во Рига, пријателските натпревари и подготовките за светското. Како се справува со предизвикот, кои му се постулатите, какви се плановите, дали има таленти, соработката со Бранче, […]

Ракометот некогаш беше витешка игра

Фото Фејсбук МАКЕДОНИЈА Е СЕ ШТО ИМАМЕ А светот беше пристојно место за живеење… Некаде на почетокот на Нултите, мојот драг пријател и ментор Димитар, замина во Америка, во потрага по своите соништа и остварување на своите амбиции. Беше гладен за докажување, а уште тогаш свесен дека овде на Балканите е претесно за него. Не […]

Германија, ветената земја

Македонската ракометна репрезентација во јануари 2024 година ќе го има своето осмо учество на Европските првенства. Таму досега сме настапувале со скромен успех, иако ја паметиме и епската 2012, во Србија кога бевме легендарно високо 5 то место. Имено, досега сме одиграле 37 натпревари и сме забележиле 24 порази, 5 нерешени и само 8 победи, […]