Николов и Начевски, потребнa е институционална поддршка за судиите

Веќе стана традиција ! Најдобрите Светски ракометни судии, наши гости. Со Славе и Џоле за актуелните состојби во Македонскиот клубски и репрезентативен ракомет, за ЕХФ, за развојот на играта и правилата. Како Македонија да го задржи високото ниво на создавање квалитетни судии. Погледнете …

Треба храброст, треба срце, треба верба …

Фото РК Алкалоид Вака некако звучеше говорот на Лазаров на тајмаутот во Јане, вчера попладне. Ден потоа ги сумираме впечатоците. Почнавме со констатација дека порано се собиравме за Барса, Кил и Веспрем, Флензбург, Киелце и остатокот од европскиот крем. Токму тој, европскиот ниту бил крем ниту имало трошка доблест во него. Нејсе, се собравме за […]

History Repeating

Фото РК Еурофарм Пелистер Во духот на прогнозирањето, а за жал Супер Купот го немавме во понуда, мојата прогноза беше прецизна со минорна грешка од помалку од една минута. Дуелите на Вардар и Пелистер во неколку сезони преставуваат олицетворение на вистинското спортско ривалство. Настрана вечната напнатост на тема Скопје, Битола, Комити или Чкембари, овие два […]

Струга 2022, Подот е отепувачка!

Со Струга емотивно е врзана цела Македонија. По повеќе основи. Некои трагични, повеќето, некои комични, некои суштински, некои безвременски. Еве на пример, по Струшките вечери на поезијата, таа, каква што нема друга, Струга е единствена во светот. Таа манифестација со децении беше лична карта, но и најдобар македонски амбасадор. Струга има и темна историја, па […]

СЕХА и “Двојката”, најинтересни неделава

Минатата недела ја започнавме со: Ах, да, верувале или не, СЕХА е жива. Неделава неколку натпревари од СЕХА но продолжуваат возбудувањата и во машката и женската супер лига. 07.02.2022 17.30 ч Партизан Еурофарм Пелистер СЕХА Лига Искрено сум вчудоневиден од изјавите од таборот на црбнобелите. Во ситуација кога битолчани се апсолутни фаворити, мотивирањето на тимот е […]

22 ри во Европа

Неможам да се сетам дека во некоја категорија од општествено политичкото, спортско, па и било кое милје котираме така високо. Сепак најракометната нација, или државата во која ракометот е спорт број 1, нема да биде задоволна со ваквиот развој на настаните? Но зошто е тоа така? Претпоставувам поради површноста, овде на балканот еден тротоар најобичен […]

Стискавме палци, сега малку и заби …

Сметав утрово дека кошмарите ноќешни не се последица на ракометот. Барав причина во децата, па ситуација на работа со едно Кангу, можеби лошата серија сарма, руска, домашна… Сепак до ракометот е. Сакав барем една победа, а и сметав дека сепак имаме капацитет. Но суровата реалност, која Каменица ја прогнозираше, ракометните кругови ја наслутуваа, стручниот штаб […]

Со мислите во Полска и Шведска!

Да, всушност со години го чекавме моментот кога ќе ја слушнеме сентенцата “Градиме тим за иднината”. Кирил Лазаров ги оправда очекувањата. На првиот меч со Словенија го покажа костурот на новата Македонија. Играчите кои го имаа најголемиот товар не беа ветераните. Пешевски 30, Ѓеоргиевски 34, Стоилов 34, тука завршува. Се останато е иднината ! Лево […]

МАКЕДОНИЈА !

Македонија се гордее со својата ракометна репрезентација. Не постои друг амбасадор, недајбоже од политиката кој успеал толку често и на толку високо и репрезентативно ниво да ја претсавува Македонија во европа и светот. Ракометарите се од сојот ретки вистински амбасадори на Македонија. Македонија својот прв настап го има на третото Европско првенство во Италија 1998, […]

Правдата е задоволена !

Во четврток на Василица, започнува европското првенство во ракомет за мажи. Македонија има претставници во сите нивоа, играчки, делегатски, организациски и судиски. За да, дел од нашите оценки, во поглед на судиските парови, добијат валидација се погрижи ЕХФ со вчерашното соопштение. Го пренесуваме во целост: Европската ракометна федерација номинираше уште двa дополнителни судиски парови за […]