Алкалоид патентира лек за Ла Риоха!

Фото РК АЛКАЛОИД Плодовите од макотрпната работа пристигнаа. Македонскиот претставник во ЛЕ, РК Алкалоид, во последното 6 коло од групната фаза дојде до својата прва победа. Историска за клубот фромиран пред само 2 години, но интересно само втора за Македонските претставници во европа годинава. Тиквеш дома во квалификациите во европскиот куп и оваа на РК […]

Фармацевтите поразени во Нови Сад

Фото РК АЛКАЛОИД Во моментите додека го пишував коментарот пристигна веста за новиот ранкинг на националните федерации. Повеќе од јасно ни беше дека Македонскиот рејтинг е во опаѓање, но искрено барам помош и информации како украинскиот рејтинг толку порасна? Нејсе, одамна е јасно дека ЕХФ е корумпирана и кусогледа федерација, а и не е многу […]

Главоболки за Лазаров или не ?

Фото РК Алкалоид Од дуелот во кој на сите ни беше совршено јасно дека шансите се теоретски, сепак можеме да влечеме заклучоци и поуки. Почнувам со ЕХФ. Тие дилетанти никако да се освестат. Статистиката која денеска е една од клучните алатки за правење приказни за нив сеуште е мислена именка. Па така на пример ние […]

Дали Aлкалоид може да изненади?

Фото Рк Алаклоид Во Скопје Фармацевтите го пречекуваат Данскиот хибрид, Бјерингбро Силкеборг. Данскиот клуб е основан во 2005 та година, со спојување на два клуба од истоимените градови. Тоа за нив не беше никаков хендикеп бидејќи во својата кратка историја остварија сериозни успеси. Интересно е, иако не е новост, градовите кои стојат зад клубот се […]

19 годишниот Петковски му го донесе првиот бод на Алкалоид !

Фото РК Алкалоид Почнувам од крајот. Александар Петковски, 19 годишното леворако крило со гол во последните секунди од натпреварот, му го донесе на РК Алкалоид првиот бод во Лигата Европа. Многу често во разговорите и анализите, коментарите и критиките, забораваме кои сме и од каде и какви услови доаѓаме. Во една прилика за да сликата […]

Премиера на РК Алаклоид на меѓународна сцена

Фото РК Алкалоид Само две години од формирањето, бродот на Фармацевтите заплови во меѓународни води. Водени од една ракометна икона, како капетан, Кирил Лазаров, но со посада од безмалку голобради јунаци, РК Алкалоид со нескриена возбуда го скрши мразот на настапите, овојпат во Лигата на Европа. Ждрепката во ваквите натпреварувања по правило не Ви е […]

Ракометен триптих

Во два дена имавме прилика да видиме, неколку во најава интересни дуели. Дали навистина беше така? Ракометната женска репрезентација на Македонија по мнооогу долг период има прилика да се квалификува на големо натпреварување сама. Исклучително важен циклус за враќање на довербата во женскиот ракомет и уште поважно за отварање тема Професионализам. Шокантно беше да се […]

Kраток ракометен брифинг

Фото РФМ Сезоната која измина, на домашно, европско и светско “тло” од ракурс на македонскиот ракомет, подоткри една низа знаени и незнаени недостатоци. Дел системски, дел стекнати, дел наметнати. ЕХФ пак, таква каква што е, елитистичка, спора, тромава и кусогледа, го разоткри своето лице уште повеќе. Неможам да ги оттргнам мислите од последниот Ф4. Навистина […]

Формирањето на големата Тројка

Фото РК Алкалоид Тезата на Бице дека во Македонија за прв пат има три легитимни кандидати за титула, синоќа во Скопје беше потврдена. Секунди ја делеа ракометна Македонија од сценарио кое никогаш не било напишано а можеби ниту замислено, на 5 кола до крајот 3 екипи да бидат во борба за титула. Алкалоид од натпревар […]

Во Автокоманда, духови од минатото

Фото РК Алкалоид Во неколку наврати се обидувавме па и успевавме да направиме паралела со ракометните настани во Автокоманда, некогаш и денес. Натпревар од редовното коло на плеј оф серијата од Македонската лига, кој да, беше очекуван со нетрпение, но натпревар кој донесе неверојатна енергија и заплет. Различни беа гледиштата на овој натпревар, и навивачки […]