Вардар моќно!

Првата асоцијација на моќната изведба во арената Јане Сандански, беше онаа најавата на Шварценегер во епскиот Терминатор.

I’ll be back

Да Варадра се врати, Вардар е жив, полетен енергичен полн со самодоверба. Пред неполни два дена, на пресот воочи овој дуел, Вујовиќ беше исклучително внимателен. Токму вечерва по победата кажа дека безмалку и е изненаден од моќната, со многу голови претстава. Планот беше да се игра полека и внимателно. Но Вардар на крилата на денеска безмалку цел тим, но и на малубројната, согласно пропозициите на тн институции, но верна и жестока публика, дојде прилично лесно до убедлива победа.

Вардар отвори као што најави жестоко во одбраната. На среден во одбрана, по нас, денеска фантастичниот Бакари Диало. Го лимитира и исфрустрира до точка на вриење, громогласно поздравен од публиката, Сташ Скубе, некогашната прва виолина на црвеноцрните. А кога Скубе, кој тешко наоѓаше решение, ќе успееше да асистира тука беше фантастичниот, ТОМОВСКИ. Тој блескаше на голот, а публиката впрочем незнаеше како да се израдува, ем најдобар, ем клучен ем наш. Со 10 интервенции и 30% ефикасност беше последниот браник на фронтот. Рака на срце денеска имаше многу причини за радост.

Талески и Моралеш отвориа самоуверено. Тото, за кој прогнозираме дека ќе биде вардаровата следна голема звезда, беше одличен во двата правци. Гаџа со мала бизарна повреде, го водеше нападот безмалку без грешка. А таму се појавија Њокасите, допрва Металург ќе зажали по нив. Кевин експлодира и испорача фантастични 8 од 8.

Шпанецот на клупата на Мешков делуваше беспомошно, а играчите кои на теренот излегоа со саркастични насмевки беа во шок. Тие беа дојдени да победат.

Во еден период разликата од 7 падна на 3, па следеше период на неизвесност. Гостите имаа неколку напади за -2, но помалку исцрпени грешеа. А кога новата кувајтска ѕвезда, “Принц Али”, забележа 2 интервенци и успеа да постигне гол од својата позиција, дилириумот почна. Тој беше 11 от стрелец од ростерот на Вардар, нешто што одамна немавме видено.

Вардар до крајот ја постигна и највисоката предност од +8, а на радоста и немаше крај. Видно емотивен натпревар за сите и силен ветар во грб за целиот тим, но и за Вујовиќ за кого допрва следат вистинските предизвици.

22.09.2021 Скопје Македонија

ЕХФ ЛШ второ коло

Вардар 35 Мешков 27

Сподели на
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Се уште СВЕЖО....

ПОСЛЕДНИ 5...