Младинците во јули на Европско!

Со Раде Стојановиќ, во прекрасното Маврово, во кое за жал во моментов не работи ниту еден капацитет, разговаравме за текот на подготовките за претстојното Европско У20 првенство.

Министерството за Одбрана, го менува за Министерство за СПОРТ! Борко за плановите на ВМРО ДПМНЕ С3Е9

Совршено ни е јасно дека спортот е непрофитабилна дејност. Од друга страна совршено е јасно, дека спортот е најголем и најдобар промотер на една Држава. Повеќекратна корист има и општество во кое младите се занимаваат со спорт. Што не чини, зошто спортот падна толку ниско и какви се плановите на новата влада на ВМРО ДПМНЕ, […]

Левица воведува здравствено и пензиско осигурување за спортистите!

Во најновата епизода од САМО РАКОМЕТ подкастот Без институционална поддршка нема Спорт! Совршено јасно за секој спортски работник и колектив. Зошто грижата на државата за спортот е толку мала, зошто е селективна, може ли подобро? Што е потребно за да се смени тажната слика и состојбите на работ на егзистенција во спортот? Отвараме серија разговори […]

El Comandante Раул Гонзалес повторно во Македонија

Гостувањето на ПСЖ во Битола во рамките на Лигата на Шампиони го искористивме за средба со една од современите Вардарови легенди. Дојде тивко и се запиша во легендите. Приказната за Раул Гонзалес, за неговиот престој во Македонија, за Вардар. Како се развиваше како тренер и што е потребно за да се освои Лига на Шампиони.

Голот на Пранди, чекорите на Џим и уште некоја контроверза ! ПАСИВНА на САМО РАКОМЕТ

Многу прашина се крена по натпреварот Франција Шведска. Судии нашите Македонци, Славе и Џоле. Едни од најдобрите ракометни судиски парови на планетава Земја. Имаше ли грешки, дали правилата треба да еволуираат и уште многу интересни ракометни теми…

Џомба, ти благодариме !

Џомба е вистинска класа. Во предвечерието на европското првенство неможевме да имаме подобар гостин. Џомба е рол модел како се станува спортист, професионалец, патриот! На големиот Македонски православен празник Бадник разговараме за ракометот за Металург, за Вардар, за Македонија ! Џомба ти благодариме за се !

Умира ли Македонското спортско новинарство?

Во најновиот подкаст имавме исклучителна чест да ни гостуваат две многу значајни имиња во современото Македонско спортско новинарство? Како се станува спортски новинар, кои беа клучните имиња во Македонското спортско новинарство? Дали има иднина и кој е виновен за сегашните состојби, неможевме да имаме подобри соговорници од ведетите на Македонското спортско новинарство, Југослав Костовски и […]

Битолски ракометни муабети

Битолската публика е одличен познавач на ракометот. Со Боб и Џаро разговараме за ракометот, за Битола, за притисокот, за амбициите. Колку чаршијата влијае на ракометните настани. Зошто ракометот е толку важен во Битола, како се станува ракометен вљубеник. Погледнете во најновиот САМО РАКОМЕТ подкаст директно од Широк Сокак од легендарниот Тач …

Николов и Начевски, потребнa е институционална поддршка за судиите

Веќе стана традиција ! Најдобрите Светски ракометни судии, наши гости. Со Славе и Џоле за актуелните состојби во Македонскиот клубски и репрезентативен ракомет, за ЕХФ, за развојот на играта и правилата. Како Македонија да го задржи високото ниво на создавање квалитетни судии. Погледнете …