O боже, каков е овој ракомет !

Викендов кој измина го следев дербито Бутел, Алкалоид. На полувреме беше 9:9, на крајот 21:19. Синоќа пак, по мој вкус меч на неделата, за жал не и по ЕХФ критеримуте, за кои одамна се сомневам дека вредат, гледав Барса, Алборг. Во следниот пасус ќе споделам статистички податоци, под претпоставка дека лабавава ЕХФ е точна, кои […]

Без добар наслов, кон Киелце Барса

Каков текст имав подготвено, а насловот, што би рекол Бице, за Пулицер. Ама за расплетот во кој Барса победува! Мечот на неделата, во кој Барселона пристигна по одмазда за расипаната прослава на јубилејот, во одличен тајминг за нас, ден после Пелистер, ден пред Вардар. Е сега елементи кои чинат една ваква пресметка врвна и дерби […]

BARÇA

Денеска едноставна задача имам, треба да го претставам третиот финалист. Барса. Едноставно најдобри. Кога ќе ги погледнете остварувањата зад тимот едноставно занемувате. Рекордери се во безмалку секоја категорија. Играат најубав ракомет, ги имаат едни од најдобрите ракометари и секако еден од најдобрите тренери. Ако размислувате како да ја победите Барса и ако треба да побарате […]