O боже, каков е овој ракомет !

Викендов кој измина го следев дербито Бутел, Алкалоид. На полувреме беше 9:9, на крајот 21:19. Синоќа пак, по мој вкус меч на неделата, за жал не и по ЕХФ критеримуте, за кои одамна се сомневам дека вредат, гледав Барса, Алборг. Во следниот пасус ќе споделам статистички податоци, под претпоставка дека лабавава ЕХФ е точна, кои […]

Чиста десетка !

Во една од своите најдоминантни сезони во ЕХФ лигата на шампиони, ракометната секција на славниот фудбалски гигант од Каталонија, Барселона, ја освои својата 10 та европска тутула. Респект, 20 натпревари и 20 победи. Последната и најважната во финалето вчера против апсолутните но бесконечно симпатични аутсајдери Олбор. Финалето за нас засенето од историскиот деби за Македонија […]

UNDERDOGS

Кога решив да направам осврт на овогодинешниот Ф4, сеуште ја чувствував горчината од минатогодишниот организациски дебакл. ЕХФ е сеуште во повој, ракометот е прекрасна игра, но несфатливите критериуми при одредени избори оставаат темни дамки. Нo … Викендов во Келн, закрепостената тврдина, ќе се одигра за нијанса поправеден од лани, ЕХФ Ф4. Веднаш пред очите имам […]