Барса Владее, 12 та титула за Шпанците!

Германско шоу за кое сите велат дека е перфектно организирано, иако дефинитивно е приватна забава за малкумина, една од причините и мечот со две острици поради кој ЕХФ никако да прогледа, заврши.

АЛКАЛОИД ГО “ПРЕПЛИВА” НАДМЕНИОТ И НЕРВОЗЕН ВАРДАР, ДОБИВАЈЌИ КРИЛЈА СО КОИ ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ГО “ПРЕЛЕТА” РАКОМЕТНО СУПЕР-ВИСОКИОТ ПЕЛИСТЕР

АЛКАЛОИД ГО “ПРЕПЛИВА” НАДМЕНИОТ И НЕРВОЗЕН ВАРДАР, ДОБИВАЈЌИ КРИЛЈА СО КОИ ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ГО “ПРЕЛЕТА” РАКОМЕТНО СУПЕР-ВИСОКИОТ ПЕЛИСТЕР

Фараните држеа лекции по ракомет, Македонија може и мора многу подобро во „Борис“

Во сенка на големата победа на опозицијата на претседателските и парламентарните избори и натпревар од највисоко ниво за вљубениците на „најважната споредна работа на светот“, најуспешната национална селекција, во обид да избори поволен резултат гостуваше во супер далечните Фарски острови. Натпревар во кој Македонија доживеа (не)очекувано висок пораз. Имајќи предвид дека ја имав привилегијата да […]

Фараните се „мејнстрим“ селекција, Македонија ја има традицијата на своја страна

Ракометна Македонија е пред нов предизвик, а тоа е продолжување на долгата низа учества на големите натпреварувања, стартувана пред крајот на првата деценија од веков во кој живееме. СЕЛЕКЦИЈА СОСТАВЕНА ОД „МЕЈНСТРИМ“ ИГРАЧИ, НИСКИ ПО РАСТ, СО ОДЛИЧНА ДУЕЛ ИГРА И ВРВНА ТЕХНИЧКА ПОДГОТВЕНОСТ Предизвик наречен Фарски острови, селекција за која многу се зборува овие […]

Пелистер одбројува, Вардар се надева, Охрид прославува, а „луѓето во црно“ ги „одредија“ учесниците на завршните турнири

Познати се учесниците завршните турнири во ЛЕ и ЛШ, овозможувајќи ни одлични натпревари, големи пресврти и неизвесни завршници. Во ЛШ, од фазата Келн не е тоа што треба да биде без германска екипа, премина во фазата на два претставника во имињата на актуелниот шампион Магдебург и „(нај)големиот“ Кил. Покрај нив во Келн ќе ги видиме […]

Загреб го демолира Колштад !

Фото РК Загреб Необично ми минуваат сезониве без победи во Лигата на Шампиони. Паметам сезони кога Вујо собираше килограми и сантиметри и пак не успеваше, кога Лино со сета харизма и лукавост, стигаше само до 1/8 финале, но и сезони кога тивките Шпанци не одведоа на тронот. Последниве две многу тешки, иако рака на срце, […]

Битола очи в очи со ЕХФ

По незнам кој пат се чувствувам понижено патувајќи низ Македонија. Просто неможам да разберам на кого му ја дадовме Македонија овие 3 децении? Па имаат ли тие луѓе тронка совест и чест. Патиштата се срам за секој Македонец, пораз за секоја власт, црна дупка на крајот на тунелот, место светлина која ќа ја води државата […]

КОГА ЕФТИНО ЌЕ СИ ЈА ПРОДАДЕШ КОЖАТА

Фото РК Еурофарм Пелистер Штета што натпреварите во Лига на Шампионите не се играат само едно полувреме. Да беше така ќе ја архивиравме и првата победа на битолчани. Додуша можеби резултатот ќе беше попозитивен доколку она голманчиштето од ветеран Миклер Роланд, не ја спушти ролетната. Дечково успеа да впише цели 16 одбрани за нешто повеќе […]

Ако одам во Битола …

Фото РК Еурофарм Пелистер Паузава од Лигата на Шампиони добродојдена. Да се погледне од позиција кога водата е избистрена. Иако кога станува збор за Ракомет и за Битола, практично е невозможна таква состојба. Натпреварот со Кил, на некој начин многумина го видоа како лечење на раните од првите две кола. Долго Пелистер беше во игра, […]