САМО РАКОМЕТ S1E9 Давид Дејвис, Веспрем е идеален противник за Вардар !

Давид Дејвис Камара, Извонреден гостин, исклучителна личност, врзан спортски за Македонија. Во  2014 пристигна за прв пат во Скопје и тоа беше првата задача. Неколку години во Скопје потоа Русија, Египет и еден вистински предизвик Веспрем од 2018 до 2021, во тие години двe учества на Ф4, едно финале, и една елиминација во четвртфинале. Дали […]

Металург според кумановската, Дошја нож… С1 Е6

Лоши вести за македонската ракометна сцена, МЕТАЛУРГ е суспендиран! Еден од најтрофејните македонски клубови, расадник на таленти и репрезентативци, ги минува најтешките денови. Сценарија има неколку, што ќе се случува со клубот од Автокоманда раководството во моментов неможе точно да каже. Го прашавме Иван и за впечатоците од европското првенство, за шпанскиот и скандинавскиот систем, […]

Winter is here… во подкастот S1E5, со Кристијан Грчевски!

Зимата е тука и проблемите се повеќе од евидентни. Салите во Македонија со неколку исклучоци се без греење. Како тоа влијае на играчите, на тренерите, на развојот на младите генерации. За притисокот врз тренерите, за развојот на настаните во европските лиги и македонската супер лига. Од дистанца и за предстојното европско првенство, за подмладувањето. Дали […]

PODCAST S1Е4 ! Со Горан Ѓоргоноски

Пелистер загуби бод, Вардар загуби но не разочара. За Талески, Томовски и Маџовски. За интересот за македонските лиги. За школите и пеперутките кај дечињата. И за многу други интересни теми разговаравме со Горан Ѓоргоноски, поранешен ракометар, репрезентативец. Со години вклучен во работата со најмалите, со школите. Активен и во прволигашот Голден Арт. Погледнете !

САМО РАКОМЕТ PODCAST С1Е3! Со Дарко Петровски од РК Аеродром

Пелистер на прав пат, критиките оправдани кон Бабиќ дадоа резултат. Сега сето внимание насочено кон Вардар и Вујовиќ. За нас и уште една мнооогу важна тема за која со Дарко навистина можеме суштински да разговараме. Како да создадеме ракометар и што се е потребно. Кои се пречките и што треба во иднина да се менува. […]