АЛКАЛОИД ГО “ПРЕПЛИВА” НАДМЕНИОТ И НЕРВОЗЕН ВАРДАР, ДОБИВАЈЌИ КРИЛЈА СО КОИ ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ГО “ПРЕЛЕТА” РАКОМЕТНО СУПЕР-ВИСОКИОТ ПЕЛИСТЕР

АЛКАЛОИД ГО “ПРЕПЛИВА” НАДМЕНИОТ И НЕРВОЗЕН ВАРДАР, ДОБИВАЈЌИ КРИЛЈА СО КОИ ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ГО “ПРЕЛЕТА” РАКОМЕТНО СУПЕР-ВИСОКИОТ ПЕЛИСТЕР

Македонија го возврати ударот и се пласира на СП

Вистинско уживање беше да се биде вчера во преполниот „Борис“, чувствувајќи ја поддршката на публиката, гледајќи ја мама Ангелина, како горда мајка, рони солзи радосници на трибини, додека нејзиниот Марко ја решети мрежата на противникот, да се види како Мечка отпоздравува во стилот на Че Гевара, кон своите родители, после исполнување на ветувањето дека „ќе изгинам на терен и ќе победиме“ или радоста на Мајка Данче, која дава двајца свои синови во националниот тим, прогласувајќи ја вечерта за „една од најсреќните“ во својот живот. Кога го нема Ненад, нема проблем, тука е Никола, има чичко Војне од Струга јунаци кои знаат гордо и достоинствено да го носат црвено-жолтиот дрес на Македонија.

Фараните држеа лекции по ракомет, Македонија може и мора многу подобро во „Борис“

Во сенка на големата победа на опозицијата на претседателските и парламентарните избори и натпревар од највисоко ниво за вљубениците на „најважната споредна работа на светот“, најуспешната национална селекција, во обид да избори поволен резултат гостуваше во супер далечните Фарски острови. Натпревар во кој Македонија доживеа (не)очекувано висок пораз. Имајќи предвид дека ја имав привилегијата да […]

Фараните се „мејнстрим“ селекција, Македонија ја има традицијата на своја страна

Ракометна Македонија е пред нов предизвик, а тоа е продолжување на долгата низа учества на големите натпреварувања, стартувана пред крајот на првата деценија од веков во кој живееме. СЕЛЕКЦИЈА СОСТАВЕНА ОД „МЕЈНСТРИМ“ ИГРАЧИ, НИСКИ ПО РАСТ, СО ОДЛИЧНА ДУЕЛ ИГРА И ВРВНА ТЕХНИЧКА ПОДГОТВЕНОСТ Предизвик наречен Фарски острови, селекција за која многу се зборува овие […]

Пелистер одбројува, Вардар се надева, Охрид прославува, а „луѓето во црно“ ги „одредија“ учесниците на завршните турнири

Познати се учесниците завршните турнири во ЛЕ и ЛШ, овозможувајќи ни одлични натпревари, големи пресврти и неизвесни завршници. Во ЛШ, од фазата Келн не е тоа што треба да биде без германска екипа, премина во фазата на два претставника во имињата на актуелниот шампион Магдебург и „(нај)големиот“ Кил. Покрај нив во Келн ќе ги видиме […]

Голот на Пранди, чекорите на Џим и уште некоја контроверза ! ПАСИВНА на САМО РАКОМЕТ

Многу прашина се крена по натпреварот Франција Шведска. Судии нашите Македонци, Славе и Џоле. Едни од најдобрите ракометни судиски парови на планетава Земја. Имаше ли грешки, дали правилата треба да еволуираат и уште многу интересни ракометни теми…

Завесата спуштена

Фото ЕХФ Колектиф Со низа непознати, нешто малку сомнеж, а сепак со многу очекувања, го чекавме ова ЕУРО 2024 во ветената земја Германија. Дека се од очекуваното се оствари е несомнено. Гледавме навистина врвен ракомет во голем дел од средбите. Форматот во кој едни играат 3 а други 7,8 или 9 натпревари за мене несреќен. […]

MythBusters, или разби ли ракометот по некој мит?!

Фото ЕХФ Стадионот претворен во ракометна арена Митбастер или одгатнувачи на митови, во мој слободен превод, е научна, забавна ТВ програма, која беше премиерно прикажана во 2003 та година на Дискавери каналот. Водителите Адам Севиџ и Џејми Хајман, инаку експерти за специјални ефекти, користејќи научни методи, разоткриваа и тестираа валидност на низа гласини, митови, поговорки, […]

Европските првенства и ЕХФ !

Фото ЕХФ Мојата “омилена” федерација, која за волја на вистината доста активно се обидува да го промовира ракометот, повторно на тежок испит. Продажбата на билетите беше една од најжешките теми пред почетокот, барем овде доле на југ, во земјите од западен балкан, кај нас на северот… збунувачки. Збунувачка е и посетата на врвните ЕХФ настани, […]

Lars, vaer forsigtig !

Плитката одбрана на почетокот на натпреварот и неколкуте успешни реализации делуваа како бајка. Реализацијата делуваше сериозно, но неколкуте изгубени топки помалку збунувачки. Добро, велам прв натпревар е, нова е екипата, очекувано. Следуваа измешани емоции. Првите 7 погодоци ги постигнаа македонските момци а за мене поубав почеток неможеше да се напише. Ларс Валтер добро ги прочитал, […]