Барса Владее, 12 та титула за Шпанците!

Германско шоу за кое сите велат дека е перфектно организирано, иако дефинитивно е приватна забава за малкумина, една од причините и мечот со две острици поради кој ЕХФ никако да прогледа, заврши.

Каде се екс Вардарците пак?

Фактот дека вкупно 36 ракометари (под претпоставка дека не сум промашил некој) продефилирале низ Јане, во купот не се двократниот освојувач на Лигата на Шампиони, Јања Војводиќ и контроверзниот Оцвирк, во само неколку сезони, плус дваесетината Битолчани, ме фрапира. На таа бројка ако ги додадеме и уште една не така мала група странци во останатите клубови, можеби и ќе стигнеме до СТОТКА !?

Каде се во моментов ?

Или поднасловот би гласел, како Пелистер и Вардар инвестираа изминативе години.

VAR на Охридски, МТВ ја купува Илон Маск?

ФОТО МТВ Во наплив на инспирација на темата Ракометен Туризам, дербито во Биљанини Извори, неизбежно. Резервирајте соба во хотел Тино Свети Стефан (мој избор, а Охрид изобилува со прекрасни капацитети), ќе Ве пречекаат со насмевка, фантастичен поглед кон безвременската убавина на Охридската Котлина и одлична Македонска кујна. Одморете стари и уморни коски во “Спато”, појдете […]

БИТОЛА, Издржи !

Фото РК Еурофарм Пелистер Во натпревар во кој ни најголемите и вечни оптимисти не се осмелуваат да прогнозираат изненадување, а знам дека клупата не е дел од таа формација, Пелистер чесно загуби. Ангеловски се обиде, и успеа да ги изненади Ладните, предводени од мојот омилен лик, двојникот на Оливер Драгоевиќ, но немаше доволно сили, или […]

MythBusters, или разби ли ракометот по некој мит?!

Фото ЕХФ Стадионот претворен во ракометна арена Митбастер или одгатнувачи на митови, во мој слободен превод, е научна, забавна ТВ програма, која беше премиерно прикажана во 2003 та година на Дискавери каналот. Водителите Адам Севиџ и Џејми Хајман, инаку експерти за специјални ефекти, користејќи научни методи, разоткриваа и тестираа валидност на низа гласини, митови, поговорки, […]

Македонската фаланга повторно во акција!

Јануари е месец во кој спротивно на сите политички тенденции за минимизирање и омаловажуање, Македонците ја демонстрираат својата вековна страст и љубов кон татковината. На петоколонашите и непријателите навистина им е непријатно, па со сите сили и средства од година во година се обидуваат да го избанализираат и минимизираат настанот. Но, попусто ! МАКЕДОНИЈА е […]