Голот на Пранди, чекорите на Џим и уште некоја контроверза ! ПАСИВНА на САМО РАКОМЕТ

Многу прашина се крена по натпреварот Франција Шведска. Судии нашите Македонци, Славе и Џоле. Едни од најдобрите ракометни судиски парови на планетава Земја. Имаше ли грешки, дали правилата треба да еволуираат и уште многу интересни ракометни теми…

ПАСИВНА, Судиски Неправди со Славе и Џоле

Често ние навивачите со прст покажуваме кон двајца актери на теренот во црно (се почесто и во други бои). Во специјалот ПАСИВНА со помош на двајцата најдобри ракометни судии на светот, Славе Николов и Ѓорѓи Начевски, се обидуваме да разјасниме многу спорни ситуации. Под лупа го ставивме судењето на натпреварот Македонија-Португалија, но прокоментиравме и уште […]

Неколку судиски (не)одлуки од полуфиналето Франција Шведска

Нашата “ПАСИВНА” неуморно трага по вистината. Колку подобро ќе ги запознаеме ракометните правила, толку повеќе ќе уживаме во оваа прекрасна игра. Од друга страна и ние жестоките навивачи ќе бидеме помирни во реакциите. Како што ветивме во специјалот ПАСИВНА ги ставивме под мониторинг судиите на полуфиналниот натпревар Франција Шведска од ЕХФ ЕУРО 2022. Денес ги […]

Судиски неправди или …

Македонија има исклучителна привилегија да го има најдобриот светски судиски ракометен пар. Ние во САМОРАКОМЕТ пак ја имаме таа ексклузивна чест да го имаме како стручен консултат и аналитичар на правилата најдобриот светски ракометен судија Ѓорги Начевски. Во ситуација кога еден од најдобрите светски судии е наш соработник, неможевме да пропуштиме прилика да анализираме неколку […]

EHF …

Рака на срце кој губи има право да се лути. Во повеќе наврати арбитрите од највисокото ниво ни се под опсервација. Од нив очекуваме високи перформанси, професионалност и одлучност. За жал низ годините, македонските клубови се соочувале со лошо судење. Се соочувале и со тенденциозно, а границата е тенка. Вардар повторно загуби од Кил. Но […]

Пробивање или не, прашање е ?

Многу интересна ситуација имавме на натпреварот Вардар Кил. Во ситуација кога Вардар беше во напад, Тото се обиде да направи блок но беше санкциониран од страна на судиите со ПРОБИВАЊЕ. Минатата недела Вардар за разлика од Пелистер кој ја крена формата, доживеа уште еден пораз. Овојпат од Пик. Имаше многу виновници и многу причини. Судиите […]

Вујовиќ има зошто да се лути !

Серијата на порази на Вардар продолжи. На гостувањето кај исклучително силните и добро мотивирани Пик, Вардар постојано беше во негатива. Притискаа, бркаа, се доближуваа но никако не успеваа. Првиот впечаток е дека бројот на изгубени топки беше пресуден. На натпреварот за волја на вистината и судиската двојка го привлече своето внимание. Некому поради впечатливите оптички […]

Картонијада … црвена и тоа !

Спортот е убав и возбудлив и поради неизвесноста. Па така апслоутниот фаворит Веспрем сосема неочекувано но заслужено изгуби во Романија. Интензивниот натпревар уште во првото полувреме понуди многу возбуда, а српските судии беа постојано на испит. Се редеа црвени картони, први настрадаа гостите, погледнете: Веспрем беше во континуирана потера по значително засилените романци. Израмнување на […]

Тото прави блок но …

Вардар одигра интензивен натпревар со германскиот гигант Кил во ЛШ во средата вечер во зовриената Јане. Првото полувреме лошо за двете екипи но сепак Вардар на полувреме со +3. Веќе во првиот напад домаќините можеа да зголемат на сериозни +4, тоа и се случи но голот беше поништен. Погледнете : Мојот омилем спорт од сенка, […]

Пелистер оштетен !

Пелистерци неуспеаа да ги израдуваат битолчани со воведна победа во овогодинешната европска лига. Рака насрце одиграа исклучително лошо. Амбиентот беше одличен, а судиската двојка под знак прашалник. Австрици со балкански корени. Болиќ и Куриќ. Во 24 тата минута од второто полувреме, при една транзиција на битолчани, топката на десно крило до младиот Костески. Одбрамбениот играч […]