Министерството за Одбрана, го менува за Министерство за СПОРТ! Борко за плановите на ВМРО ДПМНЕ С3Е9

Совршено ни е јасно дека спортот е непрофитабилна дејност. Од друга страна совршено е јасно, дека спортот е најголем и најдобар промотер на една Држава. Повеќекратна корист има и општество во кое младите се занимаваат со спорт. Што не чини, зошто спортот падна толку ниско и какви се плановите на новата влада на ВМРО ДПМНЕ, […]

Левица воведува здравствено и пензиско осигурување за спортистите!

Во најновата епизода од САМО РАКОМЕТ подкастот Без институционална поддршка нема Спорт! Совршено јасно за секој спортски работник и колектив. Зошто грижата на државата за спортот е толку мала, зошто е селективна, може ли подобро? Што е потребно за да се смени тажната слика и состојбите на работ на егзистенција во спортот? Отвараме серија разговори […]

Во купот без изненадување!

Во три организирани и еден неорганизиран турнир, Ракометна Македонија ги доби финалистите. Во прилично очекуван исход, на безмалку секој натпревар, сем победата на Голден Арт над Пролет (таа сигурно не е случајна и очекувам наскоро да дознеме нешто повеќе) и на Мулти Есенс над Прилеп, Вардар, Пелистер, Алкалоид и Тиквеш се финалистите.

Каде се екс Вардарците пак?

Фактот дека вкупно 36 ракометари (под претпоставка дека не сум промашил некој) продефилирале низ Јане, во купот не се двократниот освојувач на Лигата на Шампиони, Јања Војводиќ и контроверзниот Оцвирк, во само неколку сезони, плус дваесетината Битолчани, ме фрапира. На таа бројка ако ги додадеме и уште една не така мала група странци во останатите клубови, можеби и ќе стигнеме до СТОТКА !?

Каде се во моментов ?

Или поднасловот би гласел, како Пелистер и Вардар инвестираа изминативе години.

Македонски Ракометни Прегрупирања !?

Фото РК Вардар Викендов исполнет со ракомет, ми понуди неколку теми за размислување, но ми откри и нешто сосема ново. Во фокусот натпреварите во Јасмин и Автокоманда, иако факт е дека и тој во Пролет имал што да понуди. Патувањето од сагата Ракометен туризам, не одведе повторно во Кавадарци. И веднаш ќе заклучам, девојките од […]

VAR на Охридски, МТВ ја купува Илон Маск?

ФОТО МТВ Во наплив на инспирација на темата Ракометен Туризам, дербито во Биљанини Извори, неизбежно. Резервирајте соба во хотел Тино Свети Стефан (мој избор, а Охрид изобилува со прекрасни капацитети), ќе Ве пречекаат со насмевка, фантастичен поглед кон безвременската убавина на Охридската Котлина и одлична Македонска кујна. Одморете стари и уморни коски во “Спато”, појдете […]

БИТОЛА, Издржи !

Фото РК Еурофарм Пелистер Во натпревар во кој ни најголемите и вечни оптимисти не се осмелуваат да прогнозираат изненадување, а знам дека клупата не е дел од таа формација, Пелистер чесно загуби. Ангеловски се обиде, и успеа да ги изненади Ладните, предводени од мојот омилен лик, двојникот на Оливер Драгоевиќ, но немаше доволно сили, или […]