Во купот без изненадување!

Во три организирани и еден неорганизиран турнир, Ракометна Македонија ги доби финалистите. Во прилично очекуван исход, на безмалку секој натпревар, сем победата на Голден Арт над Пролет (таа сигурно не е случајна и очекувам наскоро да дознеме нешто повеќе) и на Мулти Есенс над Прилеп, Вардар, Пелистер, Алкалоид и Тиквеш се финалистите.

Македонски Ракометни Прегрупирања !?

Фото РК Вардар Викендов исполнет со ракомет, ми понуди неколку теми за размислување, но ми откри и нешто сосема ново. Во фокусот натпреварите во Јасмин и Автокоманда, иако факт е дека и тој во Пролет имал што да понуди. Патувањето од сагата Ракометен туризам, не одведе повторно во Кавадарци. И веднаш ќе заклучам, девојките од […]

Може ли ракометен натпревар да биде Настан?

Фото ГРК Тиквеш Одговорот на ова прашање, го барам низ годиниве наназад. Сведочев на историски моменти, сонувам за нови. Но, постојано со еден прашалник, може ли ракометот да прерасне во сериозен играч во светот на забавата. Да, кратко и јасно, иако недостасуваат еден куп фактори. На пример, сабота попладне, дерби во Кавадарци, гостува двократен европски […]

Загреб го демолира Колштад !

Фото РК Загреб Необично ми минуваат сезониве без победи во Лигата на Шампиони. Паметам сезони кога Вујо собираше килограми и сантиметри и пак не успеваше, кога Лино со сета харизма и лукавост, стигаше само до 1/8 финале, но и сезони кога тивките Шпанци не одведоа на тронот. Последниве две многу тешки, иако рака на срце, […]

Завесата спуштена

Фото ЕХФ Колектиф Со низа непознати, нешто малку сомнеж, а сепак со многу очекувања, го чекавме ова ЕУРО 2024 во ветената земја Германија. Дека се од очекуваното се оствари е несомнено. Гледавме навистина врвен ракомет во голем дел од средбите. Форматот во кој едни играат 3 а други 7,8 или 9 натпревари за мене несреќен. […]

РАСТЕМЕ …

Фото РФМ Голем камен ни падна од срцето на сите. Некои веруваа, некои не, некои песимисти, некои оптимисти. Верувам нема искрен Македонец кој синоќа не беше пресреќен по победата на ракометарите. Одигравме убав натпревар, борбен, машки. Видовме жар, страст, желба за победа, самодоверба. Имавме неколку исклучителни поединци, но најважно од се делувавме како Тим. Имаше […]

Втор пораз за Македонците на европското првенство

Фото РФМ Во навивањето, а тоа добрите навивачи ќе Ви го признаат, освен победа се друго е неуспех. Постојат ситуации кога нерешен резултат може да биде доволен, кога и пораз под одредена гол разлика значи напредок, но за вистинскиот навивач секогаш само победа го исполнува срцето. Македонските спортски колективи, клубски и национални, со децении не […]

Започна европското првенство во ракомет

Фото РФМ Во еден навистина несекојдневен амбиент, на фудбалски стадион, започна европското првенство. Честа да ја отворат оваа смотра имаа втората колонијајна сила на сите времиња, Франција и одважната а пренапатена, мала, Македонија. Европската ракометна федерација се бори, се надевам, да го пронајде вистинското место на Ракометот на светската спортска мапа. Повлекува потези, понекогаш во […]

Алкалоид патентира лек за Ла Риоха!

Фото РК АЛКАЛОИД Плодовите од макотрпната работа пристигнаа. Македонскиот претставник во ЛЕ, РК Алкалоид, во последното 6 коло од групната фаза дојде до својата прва победа. Историска за клубот фромиран пред само 2 години, но интересно само втора за Македонските претставници во европа годинава. Тиквеш дома во квалификациите во европскиот куп и оваа на РК […]

Фармацевтите поразени во Нови Сад

Фото РК АЛКАЛОИД Во моментите додека го пишував коментарот пристигна веста за новиот ранкинг на националните федерации. Повеќе од јасно ни беше дека Македонскиот рејтинг е во опаѓање, но искрено барам помош и информации како украинскиот рејтинг толку порасна? Нејсе, одамна е јасно дека ЕХФ е корумпирана и кусогледа федерација, а и не е многу […]