Некои ќе напаѓаат, некои ќе се гордеат со ВАС, главата горе момци Македонци!

Како беше преставена Македонија?
Како и лани во Хрватска, и повеќе од солидно, пред се во однос на пристапот кој овие момци (сите топтан) го имаат кон дресот со националните бои, борбата и желбата за себе промовирање но и промовирање на државата Македонија. Но, и ракометно, каде настапивме со генерација која не даваше сигнали за големи дела, генерација која во многу наликува на онаа од ’98, технички добро „поткована“ и дисциплинирана. Дали можеше подобро? Секако, дури и до медал. Теза која, можеби, ќе се потврди со игрите на некоја селекција на ова ЕП во главната рунда.

ТИМОТ покажа карактер и победнички менталитет, Шуле ја победи генетиката и предрасудите како порака за децата кои доаѓаат

Фабрика ракометари слична на онаа од крај најуоно езеро, која за разлика од таа Хрватската, оваа нашата работи во  мааалку полоши услови. Но и фабрика за која никој,  до ден денес нема логично објаснување како функционира и како постојано и постојано „произведува“ нови играчи. Играчи од типот на вчерашниот МВП на натпреварот.

Купот останува во Скопје, Алкалоид 7 ми освојувач во историјата!

РК Алкалоид е само 7 ми освојувач во модерната историја на Македонскиот ракометен куп, трет клуб по Металург и Вардар, кој доаѓа од Скопје. А интересно е дека преодниот пехар не е мрднат од Скопје од далечната 2005, кога Пелистер беше освојувачот.

АЛКАЛОИД ГО “ПРЕПЛИВА” НАДМЕНИОТ И НЕРВОЗЕН ВАРДАР, ДОБИВАЈЌИ КРИЛЈА СО КОИ ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ГО “ПРЕЛЕТА” РАКОМЕТНО СУПЕР-ВИСОКИОТ ПЕЛИСТЕР

АЛКАЛОИД ГО “ПРЕПЛИВА” НАДМЕНИОТ И НЕРВОЗЕН ВАРДАР, ДОБИВАЈЌИ КРИЛЈА СО КОИ ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ГО “ПРЕЛЕТА” РАКОМЕТНО СУПЕР-ВИСОКИОТ ПЕЛИСТЕР

Македонија го возврати ударот и се пласира на СП

Вистинско уживање беше да се биде вчера во преполниот „Борис“, чувствувајќи ја поддршката на публиката, гледајќи ја мама Ангелина, како горда мајка, рони солзи радосници на трибини, додека нејзиниот Марко ја решети мрежата на противникот, да се види како Мечка отпоздравува во стилот на Че Гевара, кон своите родители, после исполнување на ветувањето дека „ќе изгинам на терен и ќе победиме“ или радоста на Мајка Данче, која дава двајца свои синови во националниот тим, прогласувајќи ја вечерта за „една од најсреќните“ во својот живот. Кога го нема Ненад, нема проблем, тука е Никола, има чичко Војне од Струга јунаци кои знаат гордо и достоинствено да го носат црвено-жолтиот дрес на Македонија.

Фараните држеа лекции по ракомет, Македонија може и мора многу подобро во „Борис“

Во сенка на големата победа на опозицијата на претседателските и парламентарните избори и натпревар од највисоко ниво за вљубениците на „најважната споредна работа на светот“, најуспешната национална селекција, во обид да избори поволен резултат гостуваше во супер далечните Фарски острови. Натпревар во кој Македонија доживеа (не)очекувано висок пораз. Имајќи предвид дека ја имав привилегијата да […]

Фараните се „мејнстрим“ селекција, Македонија ја има традицијата на своја страна

Ракометна Македонија е пред нов предизвик, а тоа е продолжување на долгата низа учества на големите натпреварувања, стартувана пред крајот на првата деценија од веков во кој живееме. СЕЛЕКЦИЈА СОСТАВЕНА ОД „МЕЈНСТРИМ“ ИГРАЧИ, НИСКИ ПО РАСТ, СО ОДЛИЧНА ДУЕЛ ИГРА И ВРВНА ТЕХНИЧКА ПОДГОТВЕНОСТ Предизвик наречен Фарски острови, селекција за која многу се зборува овие […]

Пелистер одбројува, Вардар се надева, Охрид прославува, а „луѓето во црно“ ги „одредија“ учесниците на завршните турнири

Познати се учесниците завршните турнири во ЛЕ и ЛШ, овозможувајќи ни одлични натпревари, големи пресврти и неизвесни завршници. Во ЛШ, од фазата Келн не е тоа што треба да биде без германска екипа, премина во фазата на два претставника во имињата на актуелниот шампион Магдебург и „(нај)големиот“ Кил. Покрај нив во Келн ќе ги видиме […]

Охрид се „удави“ во Автокоманда, ракометниот Брус Ли нерешлива загатка

Фото: РК Алкалоид Во натпревар кој требаше да биде дерби на колото, и да одговори на неколку прашања околу тоа кој на која позиција ќе го заврши актуелното првенство, победникот беше решен по првите 30 минути, можеби и нешто порано. При резултат од 22:14 на полувремето, вториот дел беше само формалност, во ситуација кога на […]

ТИКВЕШ НЕМОЌЕН ПРОТИВ ВИСОКАТА ЗОНА НА АЛКАЛОИД, ОХРИД ПРОДОЛЖУВА ДА ГО СОНУВА ШАМПИОНСКИОТ СОН

Триумф на Алкалоид, четврти во меѓусебните дуели во тековното првенство, овој пат на гостински терен во Кавадарци, е епилогот од натпреварот кој требаше да даде одговор на прашањето, дали Тиквеш ќе продолжи да сонува учество во Европа следната година.