Денот Д за Кралот!

Дочекан како величина, денес исправен пред најголемиот тест. Дали Кралот успеа да ја вметне својата филозофија во главите на играчите, дали тие му веруваат и впрочем дали е тој вистинскиот ракометен експерт како решение за долги пруги?

Пелистер ја брани титулата!

Ракометниот викенд, за кој често имав забелешки околу термините, почнува денес. Браво, така треба, ќе ги гледам безмалку сите натпревари со доволно време за подготовка и сумирање впечатоци.

Конечно, Плеј ОФ !

Многу дилеми имав околу употребата на терминот. Пробав на Google Translate, побарав во Македонскиот дигитален речник и се чини дека сме го присвоиле терминот. Па така на страната ДИГИТАЛЕН РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК стои Вид збор: Именка, машки род Натпревар или серија натпревари меѓу два или повеѓе тима за да се избере најдобриот. Англиски: Play-off Употреба: […]

Дали Aлкалоид може да изненади?

Фото Рк Алаклоид Во Скопје Фармацевтите го пречекуваат Данскиот хибрид, Бјерингбро Силкеборг. Данскиот клуб е основан во 2005 та година, со спојување на два клуба од истоимените градови. Тоа за нив не беше никаков хендикеп бидејќи во својата кратка историја остварија сериозни успеси. Интересно е, иако не е новост, градовите кои стојат зад клубот се […]

Двете ѕвезди Вардарови

В сабота по пауза од една година Скопските Црвено Црни повторно на, фигуративно, европска сцена. Во култната Јане ќе го пречекаат еден од најдобрите германски тимови во изминативе децении, Рајн Некар Левен. Лавовите од Мајнхајм, инаку наши редовни муштерии, овојпат тргнаа на пат без дијазепами. Овој Вардар е сосема нов тим. Долго траеше германската фрустрација, […]

Неколку сценарија за ракометниот Шампион на Македонија

Фото РК Еурофарм Пелистер Во сабота во Битола ќе се одигра најважниот натпревар оваа сезона во Македонскиот ракометен шампионат. Потребата од издвојување нај, играч, сезона, натпревар, клуб, одсекогаш создавала дополнителна тежина. Изминатиов период во различни ситуации, аналитичари, стручњаци, аматери, играчи и медиуми се обидоа да предвидат каква ќе биде разврската на оваа сезона. Во подкастот […]

Недела за потврда на Европското 2024

Фото РФМ Вортексот на незадоволството од општеството кое ние самите го создадовме, или дозволивме да е вакво, често не вовлекува во ситуации во кои прстот го вперуваме кон погрешна точка. На примерот од неуспехот на женската ракометна репрезентација, виновен е селекторот и случајот е затворен. Не, не, имам теза и ќе ја објавам следната недела. […]

Една сезона Два натпревари, Првиот …

Денес официјално започнува пролет, започнуваат и елиминациските дуелите во Лигата на Шампиони, но тоа што е во фокусот на Македонската ракометна јавност е дуелот во недела. Во Скопје пристигаат Битолчани. Вардар против Пелистер, во потрага по одговори. Кој во каква кондиција е, кој со какви желби е и кој е подготвен за титула? Климаксот на […]