ВАРДАР го пречекува Веспрем

За првпат во овој формат на Лигата на Шампиони, а како последица на корона ситуацијата, сите екипи ќе играат осминафинале. Во Скопје на Вардар му гостува Унгарскиот гигант Телеком Веспрем. ТИМ Веспрем е Унгарски Ракометен тим од истоимениот град и е неприкосновен во унгарското првенство. Основан 1977 година, долг низ на години е во врвот […]

“Don’t ever underestimate the heart of a CHAMPION”- Rudy Tomjanovich.

Денеска во Скопје сите честитки на адресата на Стефче Алушевски ! Конечно го видовме Вардар во вистинско светло, за жал на Пелистер, во најлош можен момент. Дербито во најава, не ги оправда очекувањата. Вардар беше подготвен, знаеше како и впрочем имаше повеќе расположени играчи. Тука и потсетување дека 6 од првата постава имаат освоено европска […]

ДЕРБИ

Нема спорт без ДЕРБИ, гласи слоганот на спортскиот сајт на исклучително почитуваниот новинар и Ф1 одличен познавач Александар Табаковски. Во соседна Србија ДЕРБИ прецизно дефинира натпревар помеѓу две екипи (Партизан и Ѕвезда). Епски се натпреварите ширум светот кои ја носат придавката ДЕРБИ. Слободно, со цела морална и кривична одговорност и без ничива принуда тврдам дека […]

-8 Во Битола

Битола секако е еден од најстудените градови во Македонија, но многу топлокрвен кога станува збор за страста за спортот, за ракометот за Пелистер ! Вечерва ќе беше празник, чкембарите ќе ја запалеа Боро Чурлески, а германците ќе сфатеа дека во Македонија е проклето тешко да се победи ! Но, публика нема, Пелистер е во формирање, […]

Македонија прва во својата група !

Според очекувањата, иако многу нервозно, и всушност прилично тешко во самиот финиш Македонките ги совладаа своите јужни соседки. Натпреварот кој за нас апсолутно ништо незначеше очигледно и ракометарките така го доживееа. Имајќи самодоверба во квалитетот и подготвеноста очекуваа победата сама да дојде. Но кога стручниот штаб забележа дека на повидок би била сензација за која […]

Литваниките со кренати раце !

Безмалку со звукот на сирената литванките погодија од пенал за конечни 31:21 за Македонија ! За нив очигледно голем успех. За нас потврда на статусот најдобри од вториот ешалон. Сега во третиот циклус, со прилично млади ракометарки во ростерот, но со смиреност и искуство, бараме поволна ждрепка но и план како да го поминеме баражот […]

ЕНИГМА

Нешто што е загадочно, таинствено, што останува неразјаснето. Така некако може да го опишеме нашиот европски шампион Вардар ! Неговата игра, мотивираност и посветеност. Еве неговите настапи од натпревар во натпревар се драматично различни ! Во натпреварот во Скопје го победи Мототор со 32:27, со една убава но неконстантна игра со само 23% голмански интервенции […]

Предквалификациите апсолвирани !

Што е потребно Македонија да отиде чекор понатаму ? Иако почетокот не наговестуваше, а влезот во второто полувреме не замисли, сепак Македонија прилично убедливо и сигурно го доби дуелот со Исланд. Македонија е ноќна мора за девојките од “ледениот” остров. Тргнавме нервозно со безброј грешки, па Симовски мораше да менува и да смирува, 7:2 за […]

Пелистер покажува класа

Релаксирано попладне во Шабац, домот на европскиот првак од едно старо време. Пелистерци демонстрираа класа, иако Металопластика е далеку од конкурентен тим, ангажманот и сериозноста на легендата на нивната клупа Вуковиќ, покажува дека никого не респектираат. Прекрасна беше забелешката на тајмаутот, Секој води своја борба… Забелешка која во нашево општество има длабоки корени ! Во […]

МАКЕДОНИЈА

Ракометната репрезентација на Македонија е женска сениорска репрезентација што ја претставува Македонија на светската ракометна сцена во женска конкуренција. Репрезентацијата е раководена и е под закрила на РФМ. Тренер на репрезентацијата е Симе Симовски, а капитен на репрезентацијата е Елена Ѓорѓиевска. Приказната започнува во 1995 година кога за првпат по распадот на СФРЈ се формира […]