Светско, Џоле и Славе, СЕХА и слични ракометни теми

Фото ИХФ

Викенд за паметење во ракометната светска историја. Данска е апсолутен владетел на ракометната хемисфера.

За мене пак викенд со измешани емоции. МЗТ тоне, дали ако на Вардар општината така му помагаше ќе имаше разлика? Во конференциските, порази на моите фаворити четириесдеветките и бенгалсите. Веројатно прва тутула на Ѓоковиќ која со задоволство ја отпоздравив. Настапот на Вардар во СЕХА, конфузен (така капитенот Стоилов го опиша на денешната прес конференција). Славе и Џоле од подкаст право во финале …

Ај малку за СЕХА. Асоцијација која со години исклучително добро ја прифаќавме и македонските клубови имаа голема корист од неа. Во изминативе години изминува низ една фаза на трансформација и неконзистентност. Ние трпеливи, ама прашувам, не играте со месеци и сега прво коло на ден кога светското уште се игра? Селектирањето и распределбата на групите, изборот на фаворити и аутсајдери, ух многу нејасни.

Многу одамна една чудна симпатија имав кон таа Франција, нејасна ама жива. Работите се менуваат а симпатиите бледнеат. Мојата француска врска е во сериозна криза, виновна е политиката, И кога помислив дека сето минато е зад нас, лани добив непристоен предлог. Моја Францијо готово е меѓу нас. Да ми кажеше некој пред неколку години дека ќе навивам за Данска ќе му дадев телефонски број од еден мој близок, психијатар…

Расмус Лауге Хаубица Шмит, ми одеше на живци уште кога потпиша за нашиот Немезис Веспрем. Но денес можам да кажам слободно дека таков лик, карактер, борец фајтер треба да се изучува на сите ракометни академии. Јакобсен да држи предавања а Питлик и Гидсел да се гледаат по три пати на ден редовно а за викенд дупла доза.

Фокусот на финалето, како никогаш порано на судиите. Луѓе, јас и Бице ги делегиравме, чувствувам одговорност. Како ќе судат, ќе има ли грешка, да не фатат и тие страна како мене…

Бице вели, само во нив гледав, покажуваат некои знаци, трчаат, се престројуваат. Никој не искоментира ништо ! И во една ситуација кога на повторената го баравме престапот а личеше дека го нема, се сетив на една случка со Дилан Наи во Киелце, а ја обработувавме во Пасивна.

Џоле и Славе, капа доле Вие сте најдобрите ракометни судии во светот ! Македонијо биди горда на овие синови твои !

Сподели на

ЧИТАЈ РАКОМЕТ СО ГОРАН ЃОРГОНОСКИ....

Се уште СВЕЖО....

ПОСЛЕДНИ 5...