13 причини за успехот на оваа генерација

Текстов ќе биде едноставен:

 1. Ракометот со години е спорт број 1 во Македонија. И не само по популарност, ами и по организираност, посветеност на голем број луѓе, ракометни вљубеници и ентузијасти.
 2. Ракометната Федерација на Македонија во континуитет и покрај некои недостатоци, обезбедува одлични услови пред се за репрезентациите, но и за самото натпреварување во рамките на Македонија.
 3. Металург и Вардар со своите сензационални сезони во Лигата на Шампиони, на младите им создадоа амбиент дека со многу труд и посветеност, за релативно кратко време и тие можат да бидат дел од тој ексклузивен крем на ракометот. Во секој друг колективен спорт во Македонија тоа е еднакво на Научна Фантазија.
 4. На чело на оваа генерација се две Македонски ракометни легенди, Раде Стојановиќ и Бранко Ангеловски, луѓе со огромен ракометен бекграунг а без суета !
 5. Фантастична физичка подготвеност, благодарение на Докторот за Кондиција Златко Јанакиевски.
 6. Во тимот нема изразена ѕвезда.
 7. Скаутингот што го работел стручниот штаб очигледно перфектен.
 8. Безмалку сите деца играат во Супер и Прва лига. А тимовите очигледно се повеќе внимание посветуваат на младите категории.
 9. Некои нови клубови донесоа свежина во Ракометниот етер, Аеродром, Алкалоид, Голден Арт… а некои од постарите сеуште се извор на ракометни бисери.
 10. Одлична ротација
 11. Екипата е компактна, селектирана подолг период но заедно само од јуни 2022, за неа е ова трето натпреварување.
 12. Сите сложно ја пејат Денес над Македонија се раѓа
 13. Притисокот што предавниците и надворешните непријатели со години го вршат врз Македонија и Македонците, создава сериозно движење на отпорот. Спортистите не се имуни на тоа!

Влезот во топ 10 селекции во светот е огромен успех, земајќи впредвид и фактот дека ние не изигравме ниту еден натпревар со екипи надвор од европа, уште поголем !

Овие Македонци навистина се борат ! Тие се нашите херои !

Сподели на

ЧИТАЈ РАКОМЕТ СО ГОРАН ЃОРГОНОСКИ....

Се уште СВЕЖО....

ПОСЛЕДНИ 5...