Вардар Загреб, балканско Класико

ФОТО РК Вардар

Прес конференциите често даваат само вовед, но понекогаш откриваат многу меѓу редови. Е клучот е во способноста за таквото читање.

Вардар е пред еден од најголемите императиви оваа сезона. Загреб мора да падне !

“Шпанскиот волшебник” овој двобој го ослови со зборот Класико. Тоа само по себе доста кажува. Во таа ситуација сите анализи можат да паднат во вода, па моменталната инспирација и мотивација да бидат клучот за успехот.

Накратко за Загреб

ТИМ

Загреб е навистина респектабилен клуб. Основан далечната 1922 година, два пати ја има освоено Лигата на Шампиони, 29 пати домашното првенство, 6 пати шампион на Југославија и еднаш СЕХА.

ИГРА

Играта на Загреб е нешто што би можело да се нарече балканска пред се Ју школа. Расадник на хрватски репрезентативци.Често менуваат тренери но не и менталитетот.

ИГРАЧИ

Погонувани на хрватско гориво и малкумина странци, погледот застанува на добро познатите Чупиќ, Гојун, Муса, Обрановиќ, Ивиќ, како и на новите снаги Чавар, Кларица, Мандиќ, Срна, Вистороп… ех кога би имале ваква ширина и од македонски играчи !

ТЕРЕН

Вардар игра дома, протоколите попуштија, рака на срце и кога не беа попуштени, атмосферата беше впечатлива. По победата во Франција апетитот кај многумина се врати. Сите услови за добар натпревар се исполнети.

СУДИИ

Хорачек и Новотни, имам впечаток дека почнаа да разбираат македонски!

МОТИВ

Наративот за балканскиот КЛАСИКО доволен мотив за сите, чувствувам и сакам за нијанса борбената готовност да е на повисоко ниво кај црвено црните.

ШТО ТРЕБА ВАРДАР ДА НАПРАВИ

  1. Да одигра жестока одбрана
  2. Да го анулира недостатокот на среден со добра ротација
  3. Да има голмани како досега

Среда 23.02.2021 СЦ Јане Сандански, Скопје Македонија, 20:45 ч

ЦЕЛ ЖИВОТ ЕДНА ЉУБОВ !

PS Една од иконите на Вардар, Иван Чупиќ, за првпат во Скопје по разделбата.

Сподели на

ЧИТАЈ РАКОМЕТ СО ГОРАН ЃОРГОНОСКИ....

Се уште СВЕЖО....

ПОСЛЕДНИ 5...